Jak uzyskać białe zęby?

Białe zęby to podstawa zdrowego uśmiechu. Ładny i zdrowy uśmiech to dobre samopoczucie i pewność siebie. Okazuje się, że osiągnięcie zniewalającego efektu nie jest wcale takie trudne.

Metod jest kilka.

Białe zęby można spróbować uzyskać w warunkach domowych, o ile nasze przebarwienia nie są zbyt poważne. Z szerokiej oferty można wybrać wiele produktów do wybielania zębów.

Pasty wybielające
Na rynku dostępna jest szeroka gama past do zębów z przeznaczeniem do wybielania (typu „whitening”), należy mieć na uwadze, że pasty te przynoszą jedynie doraźny efekt – wybielają bowiem tylko nowopowstały w ciągu dnia osad, nie eliminują natomiast trwałych przebarwień płytki. Na rynku dostępne są również pasty dla palaczy, mają silniejsze działanie, redukują osad powstały w wyniku m.in. palenia papierosów. Nie są to jednak jakiś cudowne preparaty, a jedynie środki zastępcze, dłuższym szczotkowaniem nie osiągnie się pożądanego efektu, można za to nadmiernie zetrzeć szkliwo. Pasty te dają uczucie komfortu i czystości, jednak gdy marzeniem jest śnieżnobiałe uzębienie, warto sięgnąć po specjalistyczne produkty.

Paski wybielające

Nowością na polskim rynku są paski wybielające, produkowane w ramach serii do higieny jamy ustnej. Paski, które nakleja się na zęby dolnej i górnej szczęki, pokryte są żelem dentystycznym, substancja ta zawiera tlen, który w sposób bezpieczny dla szkliwa, aktywizuje się i usuwa przebarwienia poprzez ich utlenianie. Po oderwaniu taśmy ochronnej pasek wybielający należy nałożyć na zęby i pozostawić go na nich przez 30 minut. Niestety, jednokrotny zabieg nie gwarantuje oczekiwanego rezultatu, należy więc stosować paski wybielające dwa razy dziennie przez siedem dni, aby uzyskać efekt wybielonych zębów. Jak gwarantuje producent efekt wybielenia utrzymuje się – przy właściwej higienie jamy ustnej – przez pół roku, potem domowy zabieg należy powtarzać. Dzięki zastosowaniu wspomnianych pasków nie można dokonać cudów, ale rozjaśnić szkliwo o 2-3 tony, w przypadku powtarzania zabiegu. Jest to i tak niewątpliwym sukcesem biorąc pod uwagę, że zęby narażane są ciągle na „zabrudzenia”, gdy spożywamy np. płyny z dużą zawartością substancji barwiących lub tworzących osad (wino, kawa, herbata, intensywnie barwiące soki owocowe itp.)

Jeżeli jednak oczekuje się szybkich efektów, można się zdecydować na profesjonalne wybielanie zębów – zabieg przeprowadzany przez wyspecjalizowanych stomatologów.

Wybielanie nakładkowe
Jest to metoda bardzo skuteczna, zarezerwowana dla najbardziej wymagających przypadków. W gabinecie lekarz przeprowadza badanie stanu zębów i dziąseł. W razie potrzeby zakładane są szczelne opatrunki. Następnie usunięte zostają kamień i osad. Podczas tej samej wizyty pobierane są wyciski w celu przygotowania indywidualnych nakładek na zęby. Pacjent w domu sam nakłada do nich żel wybielający, umieszcza je na zębach i pozostawia tam na noc. Kuracja trwa od 7 do 20 nocy. Co drugi dzień konieczna jest kontrola w gabinecie. Po ustabilizowaniu koloru (ok. 2 tygodnie) lekarz zakłada estetyczne wypełnienia, korony, licówki.

Wybielanie zębów z martwą miazgą
Jest to metoda stosowana po leczeniu kanałowym. Istotą tego rodzaju wybielania jest zakładanie do wnętrza zęba silnie wybielającego leku. Zabieg powtarzany jest co 3 do 5 dni, do uzyskania pożądanego efektu.

Mikroabrazja
Metoda polega na połączeniu piłowania powierzchni zęba wiertłem diamentowym oraz erozji chemicznej występującej po nałożeniu kwasu fosforowego lub solnego na powierzchnię odsłoniętych uprzednio plam. Po zakończeniu wybielania szkliwo jest polerowane i nakłada się żel fluorowy dla zabezpieczenia przed nadwrażliwością. Efektywność tej metody jest nadal niejasna. Bywa, że już po miesiącu zabieg należy powtórzyć. W takim przypadku warto przedyskutować z lekarzem zastosowanie licówek.

Licówki ceramiczne
Licówki ceramiczne to absolutnie unikalne pod względem trwałości i estetyki ultracienkie nakładki z porcelany. Dzięki specjalnym cementom po naklejeniu ich na zęby pozostają tam nawet do 10 lat bez śladów zużycia. Wskazania do ich wykorzystania to wszystkie sytuacje, w których pacjenci nie akceptują kształtu czy koloru własnych zębów.

16 thoughts on “Jak uzyskać białe zęby?”

  1. Lepiej jednak zapobiegać, aniżeli leczyć. Dobra szczoteczka do zębów, nić dentystyczna oraz płyn do płukania zębów – niezbędnik każdego czyściocha ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *