• POLECANE PRODUKTY:
 • Acnezine
 • Revitol Hair Removal
 • Hoodia Gordoni Plus
 • Rio Laser Hair

Liposukcja ultradźwiękowa

26 sty
Autor: Daria
DermaLab.pl - Najlepsze Kosmetyki do Pielęgnacji Ciała

Ultradźwiękowa liposukcja pomaga pozbyć się nadmiaru tłuszczu znajdującego się w miejscach ważnych dla nas.

Ta metoda leczenia nie nadaje się do ogólnej utraty wagi u osób otyłych. W takim przypadku należy zgłosić się do endokrynologa, wprowadzić do życia odpowiednią dietę i zwiększyć aktywność fizyczną. Odsysanie tłuszczu jest to usuwanie nadmiaru tłuszczu podskórnego, w celu skorygowania kształtów ciała. Pozwala to na ograniczenie lub wyeliminowanie lokalnego nagromadzenia tłuszczu i poprawę konturów figury.

Podczas liposukcji próżniowej podskórna tkanka tłuszczowa ulega zniszczeniu przy pomocy niskiego ciśnienia atmosferycznego, a następnie komórki tłuszczowe są bezpośrednio odsysane poprzez system rur. Podczas liposukcji ultradźwiękowej na komórki tłuszczowe działa ultradźwiękowa kawitacja, rozrywająca komórki tłuszczowe i przekształcająca je w emulsję.
Liposukcja ma dobry wpływ na osoby z normalną wagą, którzy mają nadmiar tkanki tłuszczowej w określonych miejscach. Jeżeli chce się osiągnąć dobry efekt ważna jest dobra elastyczność skóry. Jeśli skóra jest wiotka, może być konieczne chirurgiczne usunięcie nadmiaru skóry.

Metody ultradźwiękowej liposukcji
Ultradźwiękowy zabieg jest obecnie wykonywane za pomocą dwóch metod:

 • tradycyjną metodą ultradźwiękowej liposukcji, gdzie tkanka tłuszczowa po jej zniszczeniu usuwana jest przez małe dziury w skórze;
 • nieinwazyjne (bez naruszania integralności skóry) metodą ultradźwiękową – zniszczone po ekspozycji na ultradźwięki komórki tłuszczowe są usuwane przez układ żylny i limfatyczny.

Tradycyjna metoda ultradźwiękowa liposukcji
Zanim lekarz zajmujący się liposukcją rozpocznie zabieg, najpierw modeluje ciało pacjenta na komputerze, a następnie ukazuje miejsce największego nagromadzenia się tłuszczu.

W zależności od planowanego wykorzystania zabiegu wykonywać go można pod ogólnym lub miejscowym znieczuleniem. Podskórnie wprowadzana jest kaniula emitująca fale ultradźwiękowe. Działa ona niszcząco na komórki tłuszczowe i zamienia tłuszcz w emulsję, ta biegnie przez małe nacięcia w skórze do podłączonego ssącego odkurzacza. Tak prowadzona liposukcja doskonale nadaje się do usuwania tłuszczu na brzuchu, biodrach oraz niektórych obszarach na twarzy.

Podczas operacji ultradźwiękowych może dojść do znacznej utraty krwi (należy objąć to kontrolą), usunięta ilość tłuszczu może sięgać podczas sesji nawet do 1,5litra. Usunięcie depozytów tłuszczu podskórnego jest przeprowadzane równomiernie, jednak może pozostawić nierówności a następnie blizny.

Nieinwazyjne techniki liposukcji
Nieinwazyjne techniki ultradźwiękowej liposukcji stały się dostępne dopiero w ostatnich latach, wraz z wynalezieniem specjalnego urządzenia do jej wykonania. Różni się ona od tradycyjnej liposukcji, ponieważ jej zadaniem jest nienaruszenie integralności skóry. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia i pozostawia jedynie siniaki. Tkanka tłuszczowa po jej zniszczeniu jest usuwana w naturalny sposób przez kilka dnia za pomocą systemów żylnych i limfatycznych. Z uwagi iż zabieg przebiega zgodnie z naturalnym sposobem wydalania metabolitów w trakcje sesji trwającej od 1,5 do 3 godzin usunięte może być nie więcej niż 500ml tłuszczu. Technika ta pozwala usunąć nadmiar tłuszczu w obszarach problemowych. Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, nieinwazyjny zabieg przeprowadzany jest w połączeniu z innymi technikami, przyczyniając się do usuwania złogów tłuszczu i nadmiaru płynów (np. masaże, drenaż limfatyczny).
Pełny efekt po zabiegu będzie widoczny po około miesiącu, gdy wszystkie zniszczone tkanki tłuszczowe, zostaną wyeliminowane z organizmu. W miejscach usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej nie gromadzi się ona ponownie, ogólny wzrost masy ciała jest opóźniony co również może doprowadzić do deformacji podczas przymusu przytycia. Aby tego uniknąć, po przebiegu leczenia niezbędne jest przestrzeganie zasad zdrowej diety (zmniejszenie ilości kwasów, słodkiej i mączystej żywności, zwiększenie ilości spożywanych owoców i warzyw), łącząc je z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami fizycznymi.

Przeciwwskazania do ultradźwiękowej liposukcji
Liposukcja ultradźwiękowa, jak każde skuteczne oddziaływanie na organizm, ma przeciwwskazania:

 • ciąża i karmienie piersią;
 • poważne choroby przewlekłe narządów wewnętrznych;
 • ostre choroby;
 • zmiany na skórze: wysypki, rany, blizny, itp.;
 • endokrynologiczne (np. otyłość);
 • naruszenie odporności na różne choroby np. cukrzycę bądź zażywanie leków hormonalnych;
 • pacjent musi być w wieku powyżej 18 lat.

Pamiętaj: ultradźwiękową liposukcję nie stosuje się do zmniejszenia masy ciała pacjenta, jest to jedynie metoda korygowania kształtu ciała.

9 Komentarzy

 • Napisał: iza
  Styczeń 17th, 2011 12:41

  Witam,
  Mam kilka pytań:
  - czym różni się liposukcja ultradźwiękami od liposukcji
  kawitacyjnej?
  - dlaczego jednym z przeciwskazań jest cukrzyca? proszę o szczegóły
  - dlaczego po 5 zabiegach na brzuch (liposukcja ultradźwiękami) nie
  schudłam NIC? Nie jadłam więcej – ba, zaczęłam od razu po zabiegach
  chodzić na kilka godzin na fitness, piłam po 3- 4 litry wody i … nic.
  Co było nie tak?

 • Napisał: Darish
  Styczeń 18th, 2011 00:00

  Witam,

  Odpowiadam kolejno na pytania:

  - Zabieg kawitacji zaliczany jest do zabiegów ultradźwiękowych. Być może pomylono nazwy. Wyróżniamy tylko liposukcję tradycyjną, wibracyjną, laserową i ultradźwiękową. Kawitacyjny może być na przykład peeling. Może się mylę, jednak nie słyszałam jeszcze sformułowania „liposukcja kawitacyjna”;)
  - Liposukcja jest zabiegiem inwazyjnym. Jak wiadomo przy chorobie cukrzycowej, szczególnie nieodpowiednio pielęgnowanej rany goją się bardzo wolno, a o infekcję bardzo łatwo.
  - Liposukcja ultradźwiękowa polega na wytworzeniu fali rozbijającej tłuszczyk, może została ona źle dobrana. Efekt można przyrównać do depilacji laserowej – niskie natężenie światła prowadzi jedynie do czasowej utraty owłosienia.

  Efekt powinien być widoczny po około 5tygodniach. Była to liposukcja ultradźwiękowa sucha czy mokra? Opuchlizna nadal się utrzymuje?

  Pozdrawiam,
  Daria

 • Napisał: Maja
  Marzec 7th, 2011 20:46

  Witam! Jestem zainteresowana zabiegiem, ale mam wadę serca. Wada ta nie wymaga żadnych leków i jest dość powszechna (wada zastawki mitralnej), tak przynajmniej twierdzi mój kardiolog. Czy mogę wykonać zabieg?

 • Napisał: Darish
  Marzec 10th, 2011 01:13

  Witam,

  O to najlepiej zapytać swojego kardiologa. W takich sprawach nie ufałabym opinii osoby wykonującej zabieg. Zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie jest on zorientowany na czym polega zabieg liposukcji ultradźwiękowej warto naświetlić mu temat:) W końcu nie musi znać każdego zabiegu na pamięć ;)

  Pozdrawiam,
  Darish

 • Napisał: Ewelina
  Marzec 29th, 2011 09:48

  Mam pytanie dotyczące karmienia piersią. Karmię teraz tylko raz dziennie i zastanawiam się czy naprawdę nie moge poddac się liposukcji ultradźwiekowej . Jeżeli nie to proszę o wyjasnienie dalczego ?
  Pozdrawiam
  Ewelina

 • Napisał: Darish
  Marzec 29th, 2011 23:00

  Witam,

  Karmienie piersią jest podawane jako przeciwwskazanie do takiego zabiegu, być może ze względu na procesy wydalania rozbitego tłuszczu. Pierś składa się między innymi z tkanki tłuszczowej, gruczołowej i naczyń limfatycznych. Jak wspomniałam wyżej „zniszczone po ekspozycji na ultradźwięki komórki tłuszczowe są usuwane przez układ żylny i limfatyczny”. Według mnie występuje tutaj powiązanie, dlatego też dziecko wraz z mlekiem matki może otrzymać jej rozbity tłuszcz.

  Jeśli chodzi o Twój przypadek, warto skonsultować się z lekarzem wykonującym taki zabieg. Specjalista z tej dziedziny z pewnością jest bardziej zorientowany w tematyce problemu.

  Pozdrawiam,
  Daria

 • Napisał: marysienka22
  Maj 1st, 2011 20:30

  Witam, Mam pytania:
  1)Czy w czasie miesiaczki mozna wykonywac liposunkcje ultradzwiekowa (przezskorna , oczywiscie)?
  2)Czy mozna ja stosowac, gdy ma sie zalozona na stale wkladke progesteronowa?
  3)Czy mozna robic ten zabieg, gdy ma sie cyste na jajaniku?

 • Napisał: Darish
  Maj 9th, 2011 22:19

  Witam.
  Myślę, że takie pytania należy zadać lekarzowi, który specjalizuje się w wykonywaniu tego typu zabiegów.
  Niestety nie jestem w stanie na nie odpowiedzieć.

  Pozdrawiam,
  Daria

 • Napisał: Natalia
  Czerwiec 27th, 2012 15:49

  Witam, a ja mam takie pytanie na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi (zadałam to pytanie lekarzowi – również spojrzał się na mnie zagadkowo). Czy zażywając leki hormonalne (mam na myśli leki na niedoczynność tarczycy – chociaż wynik w normie, no ale wiadomo zażywać będę te leki do końca życia) nie mogę iść na zabieg liposukcji ultradźwiękowej? Jeśli tak, to dlaczego? Czy to zagrozi mojemu zdrowiu czy po prostu efekty nie będą widoczne?

  Pozdrawiam i od razu dziękuję ślicznie jeśli ktoś mi odpowie

Dodaj komentarz