Działanie kofeiny

Pijąc kawę czujemy się pobudzenie i odprężeni. Jednak u niektórych powoduje również ból głowy, kołatanie serca, może również uzależniać. Czy w tej sytuacji powinniśmy odstawić ten najbardziej lubiany i popularny ciepły napój? Owy środek pobudzający według lekarzy i dietetyków w nadmiarze potrafi zaszkodzić.

Źródła kofeiny

Jak wiadomo kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Składnik ten znajdziemy również w czekoladzie, herbacie, pepsi coli, coca coli, kakao, również napoje energetyczne obecnie tak popularne na rynku spożywczym. Jest również składnikiem wielu leków przeciwbólowych, gdyż zwiększa skuteczność ich działania. Oczywiście ilość kofeiny umieszczona w lekach nie jest większa od tej znajdującej się w filiżance kawy. Jednak nawet częste spożywanie tabletek może doprowadzić do nadmiaru kofeiny w organizmie.

Zawartość kofeiny w przykładowych produktach:

  • 150 mg – filiżanka kawy z ekspresu
  • 80 mg – szklanka mocnej herbaty
  • 80 mg – puszka napoju energetycznego
  • 70 mg – butelka coca-coli
  • 50 mg – filiżanka kawy rozpuszczalnej
  • 40 mg – tabletki przeciwbólowe z kofeiną
  • 40 mg – czekoladowy baton
  • 5 mg – kubek kakao

Plusy i minusy „małej czarnej”

Kofeina działa na mózg stymulująco, przez co ten zaczyna odbierać zadawane mu bodźce ze zwiększoną intensywnością. Dawka przyjętej kofeiny bardziej bądź mniej  poprawia przemianę materii, działanie nerek, przyśpiesza oddech, pobudza pracę serca. Chwilowo podnosi się ciśnienie krwi a organizm staje się ożywiony.

Wiele osób zarówno młodych jak i starszych jest wprost uzależnionych od kofeiny. Bez porannej filiżanki nie potrafią funkcjonować. To ona usuwa senność, dodaje witalności, pobudza do myślenia i ułatwia koncentrację. Jednak nie na wszystkich kofeina potrafi zadziałać. Niektórzy pijąc kawę bądź inny napój zawierający kofeinę mogą czuć się senni, znudzeni bądź wcale nie odczują zmian w organizmie.

Podejrzenia padające na „małą czarną” odnośnie udziału w powstaniu chorób takich jak przewlekłe zapalenie tętnicze czy choroby serca nie potwierdziły się. Natomiast nawet mała dawka przyjęta przez wrażliwe osoby może spowodować bóle głowy, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, zaburzenia ruchowe, napady lęku, drżenie ciała. Cierpiąc na depresję bądź nadmierne stres jesteśmy bardziej podatni na wyżej wymienione dolegliwości po zażyciu kary.

Kofeina przyjmowana w dużych dawkach może wypłukiwać z organizmu witaminę B i C oraz wiele mikroelementów np. magnez, potas, cynk. Cierpiąc nawet na niezbyt silne uzależnienie a ograniczając ilość przyjętej dziennie dawki kofeiny o połowę, można poczuć nieprzyjemne skutki jej braku. Może pojawić się ból głowy, uczucie zmęczenie, pogorszenie nastroju i kłopoty z koncentracją. Dlatego też ograniczenie ilości spożywanej kawy, nie należy do najprzyjemniejszych dla uzależnionego już organizmu.

Kontrola spożywania ilości kawy

Może nie każdy jest jeszcze świadomy, ale kofeiną można również się zatruć. Objawami takiej sytuacji może być nadmierne pobudzenie, wystąpienie kołatania serca i ogólny niepokój. Tego typu dolegliwości występują szczególnie u osób palących papierosy, cierpiących na migreny, żyjące w częstym stresie, kobiety stosujące antykoncepcję i dzieci.

Bezpieczna dawka kofeiny dla osoby dorosłej wynosi około 600 mg. Poważniejsze objawy zatrucia mogą wystąpić przy dostarczeniu do organizmu nawet 1 grama. Kofeina dostarczona do organizmu w wysokości 10 gram powoduje śmierć.

Dla młodzieży do 18. roku życia dopuszczalna dawka wynosi 1/3 dawki dorosłej osoby. Jednak nie może być dostarczana codziennie. Dość duże ograniczenia dotyczą także 5 i 10 letnich dzieci. W tym przypadku najlepiej jest ograniczyć produkty typu cola do 2-3 spożyć w tygodniu, zwłaszcza w przypadkach kiedy dzieci zajadają się czekoladą i często piją kakao. Dzieciom w wieku niższym niż 5 lat nie wcale nie powinno się podawać napojów z kofeiną.

Już 5 minut po spożyciu odczuwalne są efekty działania kofeiny. Ma zdolność do szybkiego przenikania do mózgu. Po upływie 20-30 minut potrafi osiągnąć maksymalne stężenie we krwi. Oczywiście czym więcej dodanego mleka i cukru do kawy bądź herbaty tym działanie napoi staje się opóźnione. Natomiast czas trwania i siła z jaką zostaniemy pobudzeni zależy między innymi od ciężaru naszego ciała i przyjętej ilości kofeiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *