Działanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy należy do substancji niezwykle cenną dla ludzkiego organizmu. Jego działanie polega na łączeniu ze sobą włókien elastylowych i kolagenowych w skórze właściwej oraz utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry poprzez wiązanie cząsteczek wody. Dzięki swym właściwościom zapewnia gładkość skóry, dodatkowo ma zdolność do usuwania wolnych rodników oraz minimalizowania stanów zapalnych skóry. Dla wyobrażenia siły kwasy warto dodać, że jego jeden gram potrafi połączyć ok. 6 litrów wody. Niestety wraz z wiekiem jego ilość maleje co prowadzi do pojawiania się zmarszczek.

Jest to bezbarwna, przeźroczysta substancja o konsystencji żelu. Dostępny jest w postaci kapsułek, zawierających w swoim składzie mikrocząsteczki naturalnego kwasy hialuronowego. W obecnym czasie jest pozyskiwany za pomocą syntetycznych biotechnologicznych metod. Wytwarzają go specjalnie dobrane szczepy bakterii, które są hodowane na odpowiedniej dla swoich potrzeb pożywce.

Kwas hialuronowy stosowany jest od dawna zarówno w medycynie jak i w kosmetykach. Jego głównym przeznaczeniem jest nawilżanie. Używany w kosmetykach wspomaga odbudowę uszkodzonego naskórka, wygładza, poprawia elastyczność skóry, ujędrnia i tworzy na naskórku ochronny film, który ma na celu zapobieganie utracie wilgoci.

Co oznacza skrót HA? Czym jest kwas hialuronowy?
Oznaczenie HA jest funkcjonującym skrótem od nazwy kwas hialuronowy. W chemii występuje jako glikozoaminoglikan, jest rodzajem rodzaj polisacharydu. Jednak wbrew swojej nazwie nie należy do kwasów a do biopolimerów. Należy on do największej grupy związków mających taką samą budowę chemiczną u człowieka i bakterii. HA występuje we wszystkich organizmach żywych. Został wyizolowany już ponad 70 lat temu.

Zastosowanie kwasu
Kwasem hialuronowym wypełnia się uszkodzone stawy, niweluje blizny, wykorzystuje się go również do zabiegów korekcyjnych i modelujących, np. przy poprawie konturu ust, ich uwypukleniu, zmniejszeniu zmarszczek, podniesieniu policzków, wypełnieniu ubytków ciała, poprawy wyglądu piersi, konturowania, powiększania i ujędrniania pośladków, ud oraz łydek. Kwas znalazł także zastosowanie przy korekcji i modelowaniu narządów płciowych.

Sól kwasu czyli hialuronian sodu jest składnikiem filmu łzowego, dlatego też znalazła zastosowanie w łagodzących kroplach do oczu i w płynach do soczewek kontaktowych.

Istnieje wiele produktów na bazie HA. Jedne z nich zawierają czysty kwas hialuronowy, inne dodatkowo zawierają składzie zawierają substancje przedłużające jego trwałość. Jak wiadomo za zabiegi najbardziej bezpieczne uważa się wypełnianie z użyciem czystego kwasy hialuronowego bez żadnych dodatków.

Bezpośrednie wstrzykiwanie kwasu daje znacznie lepsze rezultaty niż działania zewnętrzne np. za pomocą kremów. Dzieje się tak dlatego, że cząsteczki HA są za duże, aby dostać się w głąb skóry. Jeżeli wstrzyknięcie kwasu hialuronowego nie jest możliwe istnieje jeszcze jeden sposób w którym kwas może zostać wprowadzony w skórę. Odbywa się to za pomocą aplikacji kremu zawierającego kolagen o wyższej czystości. Zastosowany preparat składa się z mniejszych cząsteczek dlatego też może wnikać głębiej niż w wierzchnie warstwy skóry.

W obecnym czasie naukowcy prowadzą eksperymenty łącząc kwas hialuronowy z innymi substancjami o właściwościach odmładzających np. retinol- A, saponina, pro-xylane. Saponina pobudza syntezę naturalnego kwasu hialuronowego, pro-xylane natomiast wzmacnia tkankę podporową.

Czy stosowanie HA jest bezpieczne?
Kwas hialuronowy należy do substancji biozgodnych. Po jego zastosowaniu nie występują żadne niekorzystne reakcje typu alergia, pieczenie, zaczerwienienie, ogólne podrażnienie. Produkty które w swoim składzie zawierają wyżej wymienioną substancję można bezpiecznie stosować zimą, ponieważ ta nie rozszerza naczyń krwionośnych w przeciwieństwie do zwykłych kremów, których czynnikiem nawilżającym jest po prostu woda.

7 thoughts on “Działanie kwasu hialuronowego”

 1. Zapewne w sklepie internetowym, bądź lepszej drogerii kosmetycznej;)

  Oto preparaty jakie znalazłam:
  – Eubos Sensitive, Krem przeciwstarzeniowy z kwasem hialuronowym, ok. 140 zł/ 50ml
  – B-Derm Pure Hyaluronic Acid 100%, Czysty Kwas Hialuronowy, Syrio Pharma, ok. 150 zł/15 ml
  – Malu Wilz, Thalasso Vital Treatment – Oceaniczny Krem Nawilżający, ok. 139 zł/50 ml
  – Avon, ANEW Clinical – Krem modelujący owal twarzy, ok. 80 zł/30 ml

  Oczywiście sam kwas hialuronowy nie posiada dobrych nośników, aby mógł dotrzeć w głąb skóry. Na tego typu zabiegi lepiej jest się udać do salonu kosmetycznego, z pewnością efekty będą większe :)

  Pozdrawiam,
  Daria

 2. jednym z ciekawszych preparatów zawierających kwas HA jest Hyapur. Stosuję od jakiegoś czasu i naprawdę widać efekty. Coprawda cena nie zachęca jednak rezultaty wynagradzają wysiłek wydatku. Polecam!

 3. Wydaje mi się, że jest dostępny tam gdzie zaopatrują się lekarze medycyny estetycznej. Być może są to hurtownie farmaceutyczne. Nigdy nie rozmawiałam z lekarzem zajmującym się ostrzykiwaniem, dlatego też nie znam odpowiedzi na to pytanie.

  Pozdrawiam,
  Darish

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *