Jak pielęgnować męską skórę?

Wygląd męskiej skóry jest przede wszystkim wynikiem różnic hormonalnych, na przykład grubości skóry i większej ilości wydzielanego sebum. Męska cera jest znacznie tłustsza i ma szersze pory niż skóra kobiety. Jak wiadomo grubsza skóra lepiej zatrzymuje wilgoć, co sprawia, że jest bardziej jędrna i napięta. Większa ilość wydzielanego sebum ułatwia zatrzymywanie wilgoci i tworzy na powierzchni skóry płaszcz lipidowy. Reguluje ona wilgotność głębszych warstw oraz zapewnia skórze gładkość. Grubsza skóra ma jeszcze jedną ważną zaletę – jest bardziej odporna na powstawanie zmarszczek. U mężczyzn pojawiają się one troszkę później niż u kobiet lecz zwykle przybierają formę głębszych, a nie zaledwie drobnych rowków.
U młodych mężczyzn zwiększona ilość wydzielanego sebum powoduje pojawienie się wągrów bądź stanów zapalnych. Powstają one w momencie kiedy sebum łączy się z martwymi komórkami skóry i zatyka pory. Podrażnione wągry ulegają infekcji a w rezutlacie pojawiają się stany zapalne.

Typy męskiej cery:

– Normalna
Skóra jest świeża, zdrowa i gładka. Oczywiście nie oznacza to, że można zrezygnować z codziennej pielęgnacji i higieny skóry. Produkty do pielęgnacji skóry normalnej powinny szybko się wchłaniać, dostarczać skórze nawilżenia i jednocześnie odświeżać skórę nie pozostawiając zbyt intensywnego zapachu. Dodatkowa zawartość filtrów UV chroni skórę przed negatywnym wpływem środowiska.

– Tłusta
Mężczyźni częściej mają problemy z przetłuszczającą się skórą. Wszystko z powodu pracy hormonów, które funkcjonują nieco inaczej niż kobiece. Męskie powodują większe wydzielanie sebum przez całe życie. Dlatego też mężczyźni często cierpią z powodu wykwitów, wągrów i rozszerzonych porów. Dlatego też potrzebują zaawansowanych kosmetyków do pielęgnacji cery. Kosmetyki te powinny być lekkie i szybko się wchłaniać. Po aplikacji na skórę nie powinny pozostawiać tłustego filmu. Ich formuła musi być delikatna, aby uniknąć dalszego podrażnienia naskórka.

– Sucha
Sucha skóra często jest szorstka, napięta i łatwo pęka. Jest wrażliwa na suche powietrze, zimno oraz wodę. Do pielęgnacji cery potrzebne są odpowiednie kosmetyki z dużą ilością składników nawilżających oraz odżywczych.

– Wrażliwa
Skóra wrażliwa mocno reaguje pieczeniem na różnego rodzaju obtarcia np. podczas golenia. Nieodpowiednia pielęgnacja również objawia się podrażnieniami i zaczerwienieniami. Skóra wrażliwa potrzebuje delikatnej pielęgnacji poprzez użycie specjalnych kosmetyków. W tym celu należy wybrać łagodny kosmetyk z minimalną ilością minimalną ilością składników zapachowych, bez zawartości środków konserwujących i alkoholu. Substancje nawilżające przyspieszają regenerację naskórka i zapobiegają powstawaniu zaczerwienień.

Czym różni się skóra sucha od skóry tłustej?
Sucha skóra jest znacznie trudniejsza w pielęgnacji niż skóra tłusta. Ta pierwsza łatwiej ulega podrażnieniom i szybciej się wysusza. Zmarszczki również pojawiają się znacznie szybciej niż w przypadku skóry tłustej. Nie należy używać kosmetyków do golenia zawierających alkohol, gdyż ten dodatkowo usuwają sebum ze skóry i narusza płaszcz wodnolipidowy. Warto natomiast używać kremów nawilżających. Pomieszczenia w których często się przebywa powinny mieć zamontowany nawilżacz powietrza.
Tłusta skóra lepiej reaguje na czynniki zewnętrze, a także wodę i mydło. Jej stan poprawia się latem, kiedy jest wystawiona na działanie promieni UV, dochodzi wtedy do upłynnienia się łoju. Należy jednak pamiętać o ostrożności i nie nadużywaniu kąpieli słonecznych. Warto stosować kremy ochronne. Dobierając kosmetyki, należy wybierać te nie zawierające tłuszczu i innych składników mogących blokować pory w skórze, ponieważ to zaważy na wyglądzie skóry.

Czym różni się skóra męska od kobiecej? Dlaczego powstały specjalne kosmetyki dla mężczyzn?
Męska skóra w porównaniu do skóry kobiecej jest grubsza o około 20%, bardziej tłusta i elastyczna, dzięki czemu dużo łatwiej broni się przed wiatrem, mrozem, słońcem i zanieczyszczeniami. Nie potrzebuje makijażu, aby mniej przepuszczać wyżej wymienione czynniki. Dodatkowo zawiera więcej kolagenu i elastyny, dzięki czemu wolniej się starzeje. Niestety z drugiej strony jest dużo bardziej narażona na podrażnienia, głównie spowodowane codziennym goleniem, które powoduje mikrouszkodzenia skóry oraz narusza płaszcz hydrolipidowy skóry. Golenie wysusza skórę, wzmaga występowanie podrażnień bądź nawet stanów zapalnych. Dlatego też powstają kosmetyki przeznaczone specjalnie dla mężczyzn. Działają z uwzględnieniem ich potrzeb skóry.

Wpływ słońca na skórę męską
Wbrew pozorom nawet w pochmurny dzień skóra jest narażona na działanie promieni UV, oczywiście tylko ta odsłonięta. Zawsze powinno się korzystać z kremu z filtrem, obojętnie od panującej pory roku, w momencie kiedy przebywa się długo na świeżym powietrzu.

Co lepsze ? Maszynka zwykła czy może elektryczna?
Dla osób posiadających bardzo wrażliwą skórę bardziej polecane są golarki elektryczne, zwłaszcza te posiadające nad ostrzami siateczkę ochronną siateczkę. Niestety nie są tak dokładne jak klasyczne maszynki, za to pomogą utrzymać skórę w dobrej kondycji. Mężczyźni o skórze tłustej lub normalnej mogą spokojnie korzystać ze zwykłych maszynek, bądź tych elektrycznych.

Kiedy stosować preparaty przeciwtrądzikowe? Przed czy po może goleniu?
Preparaty myjące typu peelingi do mycia twarzy najlepiej stosować jest przed goleniem. Mikrogranulki zawarte w peelingu delikatnie złuszczą naskórek i wygładzą skórę, dzięki czemu dobrze przygotują skórę do golenia. Natomiast toniki i kremy antybakteryjne powinno się stosować po goleniu. Najlepiej jest odczekać kilka minut aby skóra nieco wyschła. Wtedy mamy pewność, że zawarte w kosmetykach antybakteryjnych, substancje czynne mają szansę zadziałać.

Golenie na mokro
Każdy włos z męskiego zarostu jest twardy niczym miedziany drut. Dlatego też skuteczne zmiękczenie jest niezbędne. Najlepszym rozwiązaniem jest golenie się zaraz po wyjściu spod prysznica. Przed goleniem, należy przygotować skórę używając pianki, kremu bądź żelu do golenia. Kosmetyki muszą być odpowiednie dla typu skóry i powinny zawierać substancje nawilżające, a także łagodzące. Efektem jest wypielęgnowana skóra z jednoczesnym zmiękczeniem owłosienia, co znacznie ułatwia jego usunięcie.

Golenie na sucho
Golenie na sucho jest wygodne i szybkie. Jednakże należałoby zacząć się golić zanim weźmie się prysznic, bo w przeciwieństwie do golenia na mokro, zarost nie powinien być zbyt miękki.
Zasada działania maszynki elektrycznej to nie ciąć, lecz ścierać i to dość ostro. Jeśli goli się na sucho, należałoby przełożyć poranny prysznic na później. Dokładnie trzeba oczyścić i wysuszyć skórę, aby zapobiec podrażnieniom. Po goleniu należy użyć odpowiedniego balsamu, który zawiera składniki pielęgnacyjne o działaniu nawilżającym i odżywczym.

Przebieg golenia
Ważnym elementem jest sposób prowadzenia ostrza. Maszynkę należy przesuwać zdecydowanie, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, naciągając skórę i nie naciskając zbyt mocno na ostrze. Często należy płukać ostrze w ciepłej wodzie. Rozpoczynamy zawsze od miejsca, gdzie włosy są delikatniejsze, żeby reszta mogła w tym czasie dobrze zmięknąć.

Idealna kolejność golenia wygląda następująco:
1. policzki,
2. szyja,
3. nad ustami,
4. broda.

Co stosować po goleniu?
Resztki piany należy dokładnie zmyć letnią wodą. Oczywiście można odświeżyć twarz odrobiną zimnej wody. Następnie należy użyć preparatów, których składniki pielęgnacyjne skutecznie nawilżają i odżywiają skórę.
Niedoskonałości na skórze po goleniu
Powstawanie zmian ropnych w obrębie twarzy może mieć związek z goleniem i niekoniecznie musi oznaczać trądzik. Może to oznaczać powstanie tzw. zapalenia mieszków włosowych. Ta bakteryjna choroba skóry występuje często u młodych mężczyzn i wymaga leczenia dermatologicznego. Najczęściej poleca się zewnętrzne stosowanie antybiotyku. Preparaty przeciwtrądzikowe, mają w tym przypadku ograniczone zastosowanie.

Nie tylko kobiety potrzebują specjalnej pielęgnacji, ale jak widać również mężczyźni. Kosmetyki powinny uwzględniać indywidualne wymagania mężczyzn. Potrzebują zaawansowanych produktów, które skutecznie oczyszczają skórę, jednocześnie nie niszcząc zewnętrznej warstwy ochronnej naskórka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *