Jak zadbać o włosy farbowane?

Na rynku wciąż pojawiają się nowości z dziedziny koloryzacji włosów. Dzięki temu farbowanie staje się coraz szybsze i zarazem prostsze.
Wśród preparatów przeznaczonych do koloryzacji wyróżniamy:

  • Nietrwałe środki koloryzujące

Należą do nich żele, szampony oraz spray’e zawierające barwniki. Działają one na zasadzie „otulania” włosów swoim barwnikiem, który po kilku umyciach, stopniowo traci kolor aż w rezultacie znika.

  • Naturalne środki koloryzujące

Tutaj zaliczamy hennę która jest najzdrowszą i najlepszą metodą farbowania włosów. Niestety nie obędzie się bez minusów… nigdy nie można być pewnym końcowego efektu koloryzacji.

  • Farby półtrwałe

Do takich zaliczamy szampony lub tzw. ‘szamponetki’. W ich składzie często nie znajdziemy amoniaku. Doskonale nadają się do pokrywania siwych włosów, jednak wymagają ponownej koloryzacji po upływie około 1-2 miesięcy. Nie są tak wytrzymałe i intensywne jak tradycyjne farby.

  • Farby trwałe

Ten rodzaj farb jest najczęściej stosowany zarówno, jeżeli chodzi o koloryzację, jak i o rozjaśnianie włosów.

Z jednej strony farbowane włosy mają intensywny kolor i piękny blask, jednak z drugiej strony wymagają ochrony i ciągłego odżywiania. Aby włosy pięknie się prezentowały a kolor utrzymywał się jak najdłużej musimy dbać o włosy we właściwy sposób.

Rozpoczęcie kuracji wiąże się z zakupem kosmetyków przeznaczonych do włosów farbowanych. Mają one za zadanie odżywić zniszczoną strukturę włosa i zapobieganie blaknięciu koloru. Środki przeznaczone do pielęgnacji włosów, zarówno szampony, jak i odżywki, zawierają składniki zapobiegające łamaniu i wysuszaniu włosów, dodatkowo zamykając otwarte łuski włosów. Dzięki nim włosy poddane koloryzacji odzyskają połysk, a ich końcówki nie stają się rozdwojone.

Warto, przynajmniej raz w tygodniu uzupełnić pielęgnację włosów zastosowaniem maski. Te mają silne działanie nawilżające oraz regenerujące, dodatkowo pozwalają na łatwiejsze rozczesywanie sztywnych i splątanych włosów.

Bardzo ważnym elementem jest również ochrona włosów przed szkodliwym działaniem promieni UV. To właśnie one w gruncie rzeczy odpowiadają za blaknięcie koloru. Warto więc sprawdzać, czy kosmetyki do pielęgnacji włosów zawierają filtry UV oraz czy chronią włókna włosów przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Woda jest również ważnym czynnikiem. Najlepsza oczywiście jest woda źródlana niegazowana, ponieważ chlor zawarty w wodzie wodociągowej niszczy włosy ze zdwojoną siłą.

A co z dietą? Jeśli chcesz mieć piękne włosy niezbędne jest dostarczanie do organizmu niezbędnych witamin takich jak:
· Cynk – jego niedobór prowadzi do wypadania włosów.
· Żelazo – niedostatki powodują łysienie.
· Miedź – brak prowadzi do zmian strukturalnych we włosach.

Zabiegi powtarzane cykliczne i wykonywane dokładnie w połączeniu ze zdrową dietą z pewnością sprawi, że włosy na dłuższy czas zachowają swój intensywny kolor.

7 thoughts on “Jak zadbać o włosy farbowane?”

  1. dla mnie istnieje tylko 1 sposob – dobre produkty pielegnacyjne i dobre farby podczas zabieu koloryzacji

  2. Również się z tym zgadzam:)
    Włosy farbowane są bardzo wymagające a bardzo łatwo stworzyć sobie coś nieładnego na głowie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *