Jaki masz typ urody?

Jeśli chcesz dobrze się prezentować, zachwycać ludzi swoim nienagannym makijażem idealnie dobranym do koloru włosów i oczu musisz przeprowadzić analizę kolorystyczną. Dzięki zdiagnozowaniu swojego typu urody możesz lepiej dobrać, nie tylko paletę kolorystyczną makijażu, ale również zmienić swoje upodobania związane z kolorami stosowanymi w ubiorze. Wtedy na pewno poczujesz się pewniej i piękniej.

Wyróżniamy cztery główne typy urody – wiosna, lato, jesień i zima. Każdy z nich ma swoje dwa podtypy bardziej lub mniej różniące się od siebie.

Niżej zamieszczony, dokładnie opisany podział na pory roku pozwoli z większą precyzją dokonać analizy kolorystycznej.

Przed rozpoczęciem diagnozy warto jest się odciąć od otaczających kolorów za pomocą białej chusty. Ten neutralny kolor wydobędzie intensywność pozostałych barw twarzy. Chustę kładziemy na dekolcie.

Wiosnę dzielimy na bursztynową i wiosnę orzechową. Obie mają ogólny wizerunek miękki i delikatny. Cera przy typie bursztynowym ma najdelikatniejszą karnację, skóra jest przeźroczysta, blada o odcieniu lekko żółtawym, może mieć również odcień delikatnego jasnego beżu z odcieniem brzoskwini. Skóra jest płytko unaczyniona, z widocznymi pajączkami. Wiosny są często piegowate (piegi w kolorze bursztyny), łatwo się rumienią, mają niewidoczne pory. Skóra jest wrażliwa, delikatna, świeża, a opalenizna przybiera kolor złotobrązowy. Oczy są zwykle jasne, przejrzyste, o delikatnych, mało intensywnych ale koniecznie czystych barwach (niebieskie, niebiesko- zielone, morskie lub delikatne zazielenienie, jasno brązowe). Tęczówki są pokryte złotobrązowymi, złotym lub zielonymi cętkami. Źrenica za zwyczaj oddzielona jest od tęczówki w kolorze złotym lub złotobrązowym, a białkówka jest lekko zażółcona. Rzęsy i brwi są rzadkie na całej długości, mają kolory brązu i złoto-brązu. Włosy – delikatne i cienkie z ciepłym złotawym odcieniem. Najczęściej spotyka kolory to złoty blond, lniany, słomkowy, jasno rudy i miodowy. Usta mają wyraźny kontur, a czerwień wargowa jest w stonowanym kolorze moreli. Odpowiednia paleta kolorów nie powinna zawierać zimnych i zabrudzonych barw. Podstawa stylizacji to tony pośrednie, nigdy głębokie. Bursztynowa wiosna powinna unikać kontrastów.
Ogólny wizerunek wiosny orzechowej jest złoty i czysty. Cera ma delikatną karnację, skóra jest przeźroczysta, blada, w odcieniu brzoskwini, jasnego beżo- brązu. Może pojawiać się rumieniec. Często pojawiają się piegi w kolorze złoto brązowym. Kobiety o tym typie mogą mieć policzki w kolorze brzoskwiniowym. Oczy mogą być intensywne, w ciepłych barwach- ciepłe zielenie, turkus, delikatny orzech. Tęczówki często pokryte są złoto brązowymi, złotymi lub zielonymi cętkami. Źrenica zazwyczaj oddzielona jest od tęczówki w kolorze złotym lub złotobrązowym. Rzęsy i brwi rzadkie, na całej długości brązu i złoto- brązu. Włosy zazwyczaj są delikatne i cienkie, mogą mieć odcień jasno rudy, marchewkowo złoty bądź złoto brązowy.
Usta charakteryzuje nasycona czerwień wargowa, w kolorze brzoskwini bądź moreli. Odpowiednia paleta kolorów charakteryzuje się wyborem odcieni intensywnych ze złotą poświatą. Wybierając odcienie czerwieni, niebieskości czy różu zawsze muszą w nich przeważać złote tony np. róż koralowy, odcienie moreli, karmelu, terakoty. Wiosna orzechowa może również dźwigać ładnie kontrasty od jesieni karminowej.

Kolejny typ to lato, może być szmaragdowe i lazurowe.
Lato spostrzegane jest jako delikatny typ. Szmaragdowe ma cerę płytko unaczynioną, w odcieniach mlecznych, blado-beżowych, blado- różowych z podbiciem szarości. Jest wrażliwa na słońce, łatwo może dojść do poparzenia. U pań o tym typie kolorystycznym występują piegi o odcieniu chłodno złoto-szarobrązowym. Oczy mają odcień matowy, zamglony, tęczówki są przeźroczyste w kolorze szarym, szaro- niebieskim, zielonym. Białkówka podbita szarością bądź błękitem. Rzęsy i brwi mają grafitu bądź szarobrązowy z jaśniejszymi końcami, są gęste ale bez widocznego konturu. Jeżeli chodzi o włosy to w grupie pań o tym typie urody spotykamy platynowe blondynki, szatynki o włosach jasno lub ciemnobrązowych, zawsze w popielatej tonacji (kolory mysi). W dzieciństwie o tym typie kolorystycznym włosy pod wpływem słońca zachowywały się jak naturalny balejaż. Usta mają rozmyty kontur, są jasno różowe. Odpowiednie kolory to paleta przepełniona błękitami, pastelami, delikatnie mętnymi, odcienie miętowe i ich wzmocnione tony. Czerń jest zdecydowanie zbyt ciężkim kolorem.
Lato lazurowe ma grubszą skórę, czasami widoczne są rozszerzone pory. Cera ma odcień mleczny, bladoróżowy, podbity szarością. Lepiej się opala na kolor szarobrązowy. U pań o tym typie występują piegi chłodne, złoto-szaro-brązowe. Reszta cech jest taka sama jak w przypadku lata szmaragdowego. Lato lazurowe łatwiej unosi kontrasty, dobrze wygląda w mocniejszych akcentach kolorystycznych, uniesie również dodatki zimy krystalicznej.

Jesień. Wyróżniamy subtelną i żywą jesień karminową o cerze jasnej w kolorze kości słoniowej, kremowo- morelowa, delikatna, płytko unaczyniona, wrażliwa ze skłonnością do zaczerwień. Cechą charakterystyczną są piegi w ciepłym, intensywnym kolorze rudawym. Ten typ źle znosi promienie słoneczne. Oczy wydają się nasycone, intensywne, w przewadze brązu i zieleni. Brązy przybierają wszelkie, ciepłe odcienie bursztynu, złotego brązu aż do po intensywne odcienie brązu czekoladowego. Zielone zaś są często przejrzyste. Można spotkać też piwne i ciemno oliwkowe. Nieliczne jesienie mają oczy o barwie jasnego błękitu. Charakterystyczną ceną jesieni jest występowanie na tęczówce, plamek złotych, brązowych lub czarnych. Brwi i rzęsy od rudawych po ciemnobrązowe, gęste. Charakterystycznym kolorem włosów jest rudy, począwszy od rudawego blondu, poprzez marchewkę, miedziany i złotobrązowy. Często spotykamy też jasne szatynki i brunetki przy czym włosy zawsze mają złote refleksy. Włosy są bujne, gęste, błyszczące. Usta cechuje czerwień wargowa silnie podbita pomarańczem. Odpowiednie kolory to ciepłe, pastelowe barwy. Jesień karminowa może unosić delikatne kontrasty.
Natomiast jesień kasztanowa ma ogólny wizerunek dość przytłumiony. Cera jest w kolorze jasno brzoskwiniowym, złocisto beżowym lub oliwkowym. Skóra jest delikatna, płytko unaczyniona, wrażliwa, skłonna do zaczerwień. Cechą charakterystyczną są piegi w kolorze intensywnym, ciepłym, rudawym lub złocisto-beżowym. Ten typ również nie najlepiej znosi kąpiele słoneczne. Pozostałe cechy charakterystyczne tego typu urody nie odbiegają od cech jesieni karminowej. Odpowiednia paleta opiera się na niższej chromatyczności kolorów. Cera lepiej wygląda w harmonii, paleta powinna być zbliżona do mocnych i nasyconych odcieni przyrody. Najlepsze są czerwienie jednak muszą mieć zawsze poświatę pomarańczy.

Zimę dzielimy na krystaliczną i wiśniową. Zima krystaliczna charakteryzuje się wizerunkiem czystej, lodowatej i kontrastowej niczym Królewna Śnieżka. Cera jest jasna, chłodna, porcelanowa skóra, czasami z subtelnym, ledwie zauważalnym odcieniem błękitu lub różu. Ten zimowy typ z reguły nie ma rumieńców. Najczęstszy odcień cery to odcień śnieżono- biały. Panie o tym typie będące bez makijażu wydają się blade, wręcz przeźroczyste. Niezbyt dobrze znoszą kąpiele słoneczne opalając się na czerwono. Ich cera szybko powraca do śnieżno-białego zabarwienia. Oczy. Charakterystyczną cechą zimy jest silny kontrast między czystą bielą gałki ocznej a kolorem tęczówki. Kolor tęczówki jest zawsze intensywny, zdecydowany, nasycony. Kolor oczu natomiast mieści się w odcieniach lodowatego błękitu, szklistej i zimnej zieleni, koloru ciemnoniebieskiego, granatowego a nawet czarnego. Brwi i rzęsy są najczęściej w kolorze czarnym, są gęste i z wyraźnym konturem, który mocno odcina się od cery. Typowy kolor włosów to granatowoczarny, bądź kruczoczarny, silnie kontrastujący z bladą cerą. Szatynki mają odcień włosów w kolorze popielatego brązu aż po ciemny, szarawy brąz oraz kolor czarno-brązowy. Wśród zim nie ma prawie blondynek. Zimy najczęściej siwieją w młodym wieku. Czerwień wargowa jest nasycona różem, z wyraźnym okonturowaniem. Odpowiednie kolory są kolorami czystymi i kontrastowymi.
Zimę wiśniową charakteryzuje cera oliwkowa, może przybierać odcienie ciemnego brązu, podbita szarością i różem. Ten typ bardzo dobrze się opala i długo się utrzymuje (kolor czekolady). Oczy są takie same jak w przypadku zimy krystalicznej. Włosy natomiast mają kolor popielatego brązu, aż po ciemny, szarawy brąz oraz kolor czarno- brązowy. Usta jak i kolorystyka w ubiorze i makijażu utrzymuje się taka sama jak w przypadku zimy krystalicznej.


164 thoughts on “Jaki masz typ urody?”

 1. Bardziej wiosna bursztynowa:)
  Proszę bardzo, służę pomocą :)

  W podzięce chętnie przyjmę „Lubię to” na FB albo jakąś inną aktywność na stronie :D

  Pozdrawiam,
  Darish

 2. mam szare oczy z widoczną ciemniejszą obwódką wokół, w świetle dziennym widać złociste plamki. Jasna oprawa oczu. (bez makijażu oczu wyglądają mdło).
  W dzieciństwie moje włosy często zmieniały kolor w granicach ciemnego blondu, brązu.
  Mam naczynkową cerę (rumieńce zależne od zmiany temperatury, emocji) oraz widoczne sińce pod oczami.
  jak znacznie przesadzę z opalaniem, to zdarzają mi się oparzenia tzw. raczek, ale po kilku dniach mam brązową opaleniznę.
  Jaki to typ?

 3. Zaklopotana,
  Po oczach, cerze, opaleniźnie mogę stwierdzić, że najbardziej pasujesz mi do lata. Przeczytaj opis i sprawdź czy pozostałe elementy się zgadzają, np. piegi, czerwień wargowa.

  Pozdrawiam,
  Darish

 4. Proszę o podpowiedź do jakiego typu kolorystycznego ja pasuję. Myślę że jestem wiosna ale z domieszką innych typów.

  Oczy brązowe ale pod światło o złotym odcieniu, czarna oprawa oczu. Włosy w kolorze brązu ale pod światło o lekko złotawym odcieniu ciemny bardzo blond – szatynka. Pod oczami delikatne sińce. Skóra jasna ale nie biała o ciepłym odcieniu i lekko różowa czasami szybko się opalam na różowo- czerwono ale też szybko opalenizna zamienia się na złoty brąz. dość długo się utrzymuje. usta raczej blade różowe.

 5. Aneczka,
  Troszkę się zastanawiałam czy pozostać przy tej wiośnie czy może potwierdzić mieszankę (z jesienią). Czytając kolejny raz Twój opis przypomniała mi się moja koleżanka, którą zdiagnozowaliśmy jako wiosnę. Te główne cechy są identyczne także myślę, że śmiało załapiesz się w ramy tego typu.
  Reasumując jesteś wiosenką :)

  Pozdrawiam:)

 6. Witaj Darish:-),
  podejrzewam, że jestem latem, ale nie jestem pewna którym podtypem. Cere mam mieszana z widocznymi porami, ale też naczyńkami i blekitnofioletowymi cieniami pod oczyma. Kolor jasnobezowy, lekko zarozowiony. Brak jakichkolwiek piegow, za to mam całą masę pieprzykow. Oczy typowego lata, mleczne, zamglone. Teczówka ciemna coś między grafitem, a granatem z ciemniejszą obwódką. Sprawia wrażenie zrobionej z kryształków, bliżej zrenicy bardziej żółtych. Włosy mam gęste w kolorze chłodnego blondu, teraz średni, w dzieciństwie jasny z tym efektem balejage, zawsze srebrne refleksy. Oprawa oczu też gęsta, ale niezbyt ciemna, wyglądam niewyraziscie bez mascary. Usta z dobrze zarysowanym konturem tak jak brwi , kolor średni bezowyróż. Opalam się raczej dobrze, tylko czasem na czerwono. Pięknie wyglądam w połączeniach dżinsu z bielą, pasuje mi też jasna fuksja. Proszę pomóż które to lato? Chyba też trochę w stronę krystalicznej zimy? Moglabys podać pasującą kolorystykę ubioru i makijażu również dla tego podtypu? Pozdrawiam serdecznie:-).

 7. Witaj Darish,
  mam pytanie, jakim jestem typem?

  mam włosy ciemnobrązowe, niektórzy mówią czarny brąz, połysk biały w lecie złotawy, w lecie włosy mocno jaśnieją; opalam sie na ładny brąz z odcieniem szarości. nigdy na czerwono, oczy szaro-zielone z pojedynczymi plamkami zlota, wokól tęczówki szara obwódka; oprawa oczu czarna, bardzo mocne czarne brwi; cera raczej oliwkowa, gładka, bez rumieńca. nie blednę, raczej żółknę ;) usta różowe, wyrażnie wykrojone, osty kontur. piegi mam nieliczne szaro-brazowe.Pozdrawiiam :)

 8. Witam, proszę Cię o spojrzenie jakim mogę być typem.
  Cera na twarzy ni to jasna ni to ciemna, z zaróżowieniami, piegi na twarzy rude, na ciele też rude i brązowe . skóra delikatna ze skłonnością do poparzeń, i wtedy jeszcze więcej pieprzyków się pojawia. Brwi raczej ciemne grafitowe,oczy takie nieokreślone w odcieniu szaro niebiesko zielonym przy źrenicy złoto brązowe. Włosy w dzieciństwie popielate jasne teraz albo ciemne popielate albo czasem brązowo popielate. Usta blade różowe z konturem górnej wargi rozmytym

 9. Witam , Darish możesz zerknąć na mnie fachowym okiem, jaki typ reprezentuję?
  Cera z porami ni to jasna ni ciepła, ciemna, z rudymi piegami, ale cała skóra ciała delikatna ze skłonnością do poparzeń i różnymi piegami ciemnymi , jasnymi. Oczy nieokreślone niebiesko-zielone nie intensywne, koło źrenicy złoto-brązowe. Usta blade różowe z rozmytym konturem na górnej wardze. Włosy w dzieciństwie jasne popielate, a teraz ciemne popielate albo brązowe-popielate. Brwi duże rzadkie i grafitowe , rzęsy również. Wygląda na Lato, tylko w testach różnie wychodzi;)
  Pozdrawiam gorąco. A.

 10. witam mam brazowe brwi ,ciemno zielone oczy i mój kolor to taki ciemny blond z jasnymi refleksami cera jasna ale taj jakby lekko łososiowa . jaki mam typ urody ? mysle że lato albo wiosna .

 11. Witam! Nie jestem pewna, czy strona jest nadal aktywna, ale bardzo zacieklawil mnie Pani artykul i mam ogromne trudnosci z klasyfikacja swego typu urody. Mam niebiesko-szarawe oczy z zoltawymi cetkami przy teczowce, w lecie pojawiaja sie piegi o brozowo-zlotawym odcieniu, moje cera ma delikatnie ciemniejszy odcien, zdecydowanie nie jest porcelanowa lub blada. Wydaje mi sie, ze mam zlotawe refleksy. Moje usta maja rozowy, rozmyty odcien. W razie watliwosci, chetnie zalacze zdjecia.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *