Prawdy i mity na temat trądziku

Trądzik jest najczęstszym problemem skórnym na świecie. Walczy z nim prawie co druga osoba, w mniejszym lub w większym stopniu. Wokół niego wciąż krążą bardziej bądź mniej znane mity.

Wiele osób ma „swoje sposoby” na trądzik, przekazując je wśród rodziny czy znajomych. Takie działanie często prowadzi do uszkodzeń skóry, pogorszenia wyglądu miejsc objętych trądzikiem. Wszystko z powodu wręcz śmiesznych porad typu – nacieranie twarzy cebulą, smarowanie wykwitów pastą do zębów. W ten sposób przeprowadzane zabiegi są może nie tyle śmieszne co również niezgodne z zasadami leczenia owej dolegliwości. Dlatego też należy przestać ich słuchać i zacząć działać w zgodzie z nauką dermatologiczną i kosmetologiczną. Im więcej wiesz o tym problemie tym skuteczniej się jego pozbędziesz.

Oto lista najbardziej popularnych mitów na temat trądziku:

 • Trądzik spowodowane przez brud

Przyczyny trądziku jest wiele, ale brud nigdy nie był wśród nich. Zanieczyszczenia powstałe w formie zalegających martwych komórek naskórka owszem stanowią problem. Proces ten jednak nie ma nic wspólnego ze zwykłym brudem zalegającym na twarzy (pył, kurz). Nadmierne mycie twarzy i ciała (więcej niż dwa razy na dobę) również nie poprawi stanu skóry i trądziku. Stosowanie drastycznych środków czyszczących (żele z zawartością alkoholu, mydło) mogą tylko pogorszyć stan skóry. Zawarte w nich składniki myjące podrażniają skórę i naruszają płaszcz hydrolipidowy skóry.

 • Trądzik pojawiający się przy złym odżywianiu

Sądzisz, że jedząc na kolację frytki czy pizzę następnego dnia pojawią się czerwone plamy na twarzy? W rzeczywistości naukowcy nie wykryli bezpośredniego związku pomiędzy jedzeniem a trądzikiem. Tak więc wszystkie środki spożywcze typu pizza, frytki, czekolada nie mają wpływu na trądzik. Cierpiąc na tego typu dolegliwość nie bój się jeść dobrych chodź może nie zdrowych potraw. Czasami jednak bywa tak, że p zjedzeniu czekolady widzimy poprawę na twarzy. Może dzieje się to za przyczyną psychiki, a może faktycznie czekolada dobrze na nas działa. Oczywiście zdarzają się tego typu indywidualne przypadki.

 • Problem dotyczący tylko nastolatków

Ponad 85% osób w wieku od 12 do 24 lat cierpi na trądzik. Jednak ten przedział wiekowy nie wyklucza możliwości pojawienia się trądziku w wieku 30, 40 lat. Jak wiadomo wszystko zależy od hormonów, dlatego też trądzik może stać się zmorą kobiet przechodzących menopauzę. Na szczęście jego przebieg nie jest tak nasilony jak u osób nastoletnich. Lekarze szacują, że jedna na cztery osoby dorosłe pomiędzy 25 a 44 rokiem życia cierpi z jakiejś formy trądziku, a prawie co druga kobieta cierpi na jego łagodną formę. Jak widać liczby są dość niepokojące.

 • Sam się pojawił to sam zniknie

To niestety również nie jest prawdą. Trądzik nie leczony powoduje zwiększenie zmian w obrębie twarzy, powstanie przebarwień i blizn, a nawet jednego i drugiego. Nie ważne ile masz lat, leczenie jest konieczne i należy rozpocząć je jak najszybciej. Oczywiście najlepszym leczeniem jest zapobieganie jego powstaniu, wtedy problem jest o wiele mniejszy.

 • Zapobieganie powstaniu zmian trądzikowych

Pojawienie się zmian trwa stosunkowo krótko, natomiast ich zniknięcie zajmuje czas od 2 do 3 tygodni, przy czym kilkudniowe wykwity stają już się tzw. „starym problemem”. Tutaj nie wystarczy leczenie punktowe. Cierpiąc na tego typu zmiany skórne należy oczyszczać całą skórę twarzy i unikać roznoszenia bakterii po jej powierzchni. Kompleksowa pielęgnacja ciała począwszy od oczyszczania specjalnymi kosmetykami i peelingami, a na nawadnianiu kończąc. Poprawnie wykonane zabiegi zmniejszą pole rozwoju trądziku i pomogą w jego skutecznym zwalczaniu.

 • Trądzik jest tylko problem kosmetycznym

Oczywiście trądzik wpływa bezpośrednio na nasz wygląd, jednak to tylko pozory. Psychika również jest bardzo ważna dla ogólnej kondycji naszego ciała. Więc jeśli czujesz się źle, nieatrakcyjnie, poziom pewności siebie znacznie spada a to również wiąże się z problemami zdrowotnymi. Nie pozwól się zniechęcić i szukaj pomocy podczas jego leczenia.a Wzmocnij swoją psychikę przekonaniem, że każdy musi przez to przejść i zwyciężyć tego typu walkę.

 • Słońce pomaga w leczeniu trądziku

Pojęcie całkowicie błędne! Długie opalanie skóry działa nie tylko szkodliwie na jej wygląd ale również na istniejący trądzik. Oczywiście niewielka ilość słońca jest korzystna, ponieważ dostarcza organizmowi witaminy D i może nieco poprawić wygląd skóry. Jednak czym więcej przebywa się na słońcu czy w solarium tym cera staje się coraz gorsza. W przypadku skóry objętej trądzikiem dochodzi do chwilowej poprawy stanu skóry, jednak po krótkim czasie dalszej kuracji słonecznej dochodzi do pogorszenia jej wyglądu i zmian skórnych.

 • Szybko i skutecznie uleczalny

Niestety szybkie i całkowite wyleczenie trądziku nie jest jeszcze możliwe… ale nie traćmy nadziei. Trądzikowi można zapobiec, bądź mieć go pod kontrolą dzięki regularnej pielęgnacji. W tym celu należy wybrać specjalne kosmetyki drogeryjne bądź apteczne przeznaczone dla skóry z tym problemem. Jeżeli nie wiesz na jakie kosmetyki, leki się zdecydować zasięgnij porady lekarza. On będzie w stanie ocenić stan skóry i zalecić odpowiednie leczenie i profilaktykę. Oczywiście zanik trądziku nie oznacza jego całkowitego wyleczenie. Ponowne zaniedbanie skóry wiąże się z jego powrotem. Dlatego też należy pamiętać o utrzymaniu czystości i piękna naszej skóry.

Kilka konkretów odnośnie problemów trądzikowych.

Przyczyny powstawania trądziku:

 1. hormony
 2. nadprodukcji wydzielania łoju przez gruczoły
 3. zaburzenia w usuwaniu martwych komórek skóry
 4. przerost bakterii w porach  – może być reakcją na kosmetyki, leki i żywność, ale jest to mniej prawdopodobne

Bakteria Propionibacterium acnes, utrzymująca się na skórze najlepiej czuje się i rozwija wśród martwych komórek skóry i sebum. Sebum pomaga utrzymać skórę delikatną i gładką, jest to naturalne nawilżanie skóry. Martwe komórki blokują wzrost nowych, nie usuwane powodują pogrubienie warstwy rogowej i wzrost zanieczyszczenia na twarzy. Wtedy pojawiają się krostki, grudki, zaskórniki otwarte i zamknięte.

Głównymi przyczynami są hormony wydzielane podczas dojrzewania ale również stresu, menstruacji czy ciąży. Zażywanie leków hormonalnych też może wpływać niekorzystnie bądź korzystnie na trądzik. W tym przypadku tabletki mogą nasilić lub zmniejszyć jego widoczność..

Leczenie

 1. zmniejszenie produkcji sebum,
 2. regularne usuwanie martwych komórek z powierzchni skóry za pomocą łagodnych preparatów,
 3. w razie potrzeby stosowanie farmaceutyków z przeznaczeniem do walki z bakterią Propionibacterium acnes

a. Antybiotyki w połączeniu z lekami hormonalnymi.

b. Roaccutane – terapia polea na przeleczeniu witaminą A. Korzystając z tego typu terapii możemy czuć się niekomfortowo, pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości (mdłości, depresje, ogólne zniechęcenie), leczenie jest stosunkowo drogie jednak efekty są w pełni zadowalające.

c. Stosowanie retinoidów w celu normalizacji aktywności komórek.

Czego należy unikać?

 1. Nie należy stosować żadnych drażniących kosmetyków. Przede wszystkim należy unikać alkoholu, detergentów, zwykłego mydła, mięty, mentolu, eukaliptusa, kamfory. Jeśli męczy Cię wrażenie brudnej twarzy, musisz się oprzeć ciągłemu jej myciu. Niestety wszystko w nadmiarze szkodzi.
 2. Unikaj produktów zawierających alkaliczne detergenty, ponieważ te naruszają pH skóry dzięki czemu bakterie łatwiej mogą się rozmnażać.
 3. Usuwanie wykwitów w domu. Tego typu działania są oczywiści zbaraniane przez lekarzy i kosmetologów, jednak kto tego nie robi? Męczący widok wzrastających wykwitów prowokuje nas do wyciskania. Jeżeli wykwit jest już wystarczająco „dorodny”, ewentualnie można go usunąć przy pomocy zdezynfekowanych opuszków palców i jednorazowej chusteczki higienicznej. Krwawiące miejsce należy zdezynfekować. Jeśli wykwit dopiero wzrasta i nie nadaje się jeszcze do usunięcia, warto zrobić ujście. Naciskając miejsce niewykształconego wykwitu powodujemy powstanie podskórnego stanu zapalnego, dlatego też wokół wykwitu pojawia się czerwona otoczka. Utworzenie ujścia (najlepiej pod wieczór) w wykwicie za pomocą zdezynfekowanej, cieniutkiej igły pozwoli na powolne wydostanie się zawartości wykwitu przez noc. Jest to zdecydowanie szybszy sposób niż spowodowanie i leczenie stanu zapalnego.
 4. Palenie tytoniu jest szkodliwe dla skóry. Występowanie trądziku w niepalących wynosi około 25%, natomiast u palaczy aż 40%.
 5. Produkty do stylizacji włosów mimo, iż nie są pozornie związane z problemem trądziku to jednak mają na niego mały wpływ. Wszelkiego rodzaju lakiery, żele, pianki zawierają w swoim składzie polimery, które zatykają pory. Dlatego też należy uważać i osłaniać twarz przed kontaktem z wyżej wymienionymi specyfikami do włosów.
 6. Kiedy trądzik pojawia się głównie wokół ust, zaleca się wyłączenie substancji do higieny jamy ustnej zawierające fluor.

Plan działań w domu/salonie kosmetycznym – jak radzić sobie ze skórą trądzikową?

 • Łagodne oczyszczanie – delikatne oczyszczanie skóry objętej trądzikiem polega na stosowaniu preparatów do cery trądzikowej z jak najmniejszą zawartością alkoholu (np. Nivea Visage Young).
 • Dezynfekcja skóry – najlepszy na trądzik jest nadtlenku benzoilu o stężeniu 2,5-10% (zaleca się rozpoczęcie od stosowania najsłabszych stężeń, ponieważ silniejsze mogą być drażniące). Nadtlenek przenika przez pory, więc potrafi wyeliminować bakterie u samego źródła ich powstawania. Alkohol, siarka i olejek z drzewa herbacianego również jest odpowiedni do dezynfekcji skóry. Kolejny etapem jest użycie maści z antybiotykiem.
 • Złuszczanie – w tym przypadku najlepiej działa kwas salicylowy (BHA) o stężeniu 1-2% w krajach UE maksymalne dozwolone stężenie BHA w kosmetyce to 0,5%, co daje minimalną skuteczność. Kwas salicylowy jest rozpuszczalny w tłuszczach co oznacza, że w przeciwieństwie do normalnych kwasów owocowych potrafi przenikać w głąb porów, oczyszczając je. Dodatkowo ma zdolność wnikania w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, ściągające. Złuszczanie starych komórek naskórka może również odbywać się w domu za pomocą peelingów mechanicznych i enzymatycznych. Jest to wygodny sposób na kontynuowanie kuracji prowadzonej w salonie kosmetycznym.
 • Usuwanie nadmiaru sebum – jeżeli chodzi o tego typu problem z pomocą mogą przyjść maski z glinką. Te nie zawierają żadnych składników drażniących więc są delikatne dla skóry. tutaj są dobre maski gliniane, chyba że nie masz żadnych drażniących składników. Maseczki stosowane są zarówno w gabinetach kosmetycznych jak i w domu. Można je łatwo zakupić w saszetkach w drogerii kosmetycznej.