• POLECANE PRODUKTY:
 • Acnezine
 • Revitol Hair Removal
 • Hoodia Gordoni Plus
 • Rio Laser Hair

Głębokie złuszczanie naskórka za pomocą peelingów

21 mar
Autor: Daria
DermaLab.pl - Najlepsze Kosmetyki do Pielęgnacji Ciała

Głębokie złuszczanie dotyczy naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej. Głębokie złuszczanie jest jedną z metod korygowania defektów skóry a szczególnie przebarwień oraz powierzchownych zmian bliznowatych, zwłaszcza w przypadku trądziku.

Do tego celu stosowany może być peeling cypryjski, Green Peel, polski peeling ziołowy Jadwiga, Jessner – Peeling.

Peelingi są naturalne i bezpieczne. Mieszanka ziołowa, zostaje wtarta w skórę i wywołuje przekrwienie oraz złuszczanie naskórka. W zależności od tego jakie składniki są zawarte w preparacie, działa on z różną intensywnością. Peelingi ziołowe mogą wykonywać jedynie doświadczone i przeszkolone kosmetyczki, aby nie spowodować niepotrzebnych uszkodzeń skóry.

Peeling cypryjski
Zawiera zioła, wodorosty, miętę pieprzową, nagietek i melisę. Ma podwójne działanie, mechaniczne oraz biologiczne. Poprawiają krążenie kiwi, rewitalizują skórę, działają przeciwzapalnie.
Likwiduje:
– trądzik,
– tłustość skóry,
– rozszerzone pory,
– przebarwienia,
– piegi,
– ostudę,
– delikatne zmarszczki i bruzdy,
– matową, szorstką skórę.

Efekt jest widoczny po pierwszym zabiegu. Włókna ziół w kontakcie ze skórą stają się aktywne i zaczynają penetrację w skórze, poprawiając krążenie krwi w miejscu zabiegu. Wpływają też na gruczoły łojowe, zmniejszając wydzielanie sebum. Peeling ziołowy powoduje regenerację skóry, dodatkowo blokuje działanie wolnych rodników. Jest odpowiedni dla każdej skóry, nawet wrażliwej. Stosowane zioła i preparaty nie powodują podrażnień. Posiadają atest PZH. Nie jest to zabieg bolesny. Klient nie musi pozostawać po kuracji w domu i już po tygodniu, po jednorazowej aplikacji może skorzystać ze słońca bądź solarium. Peeling cypryjski nie powoduje żadnych objawów ubocznych, jest całkowicie bezpieczny. Działa efektywnie o każdej porze roku.
Zaobserwowano, że po zastosowaniu terapii ziołowej i głębokiego złuszczania skóra u osób cierpiących na opryszczkę wargową bądź nosową znacznie się poprawiła, a występowanie i nasilenie się zmian zmniejszyło się. Mając opryszczkę wargową należy zachować specjalną ostrożność podczas wykonywania zabiegu i unikać bezpośredniego kontaktu, aby nie spowodować jej uszkodzenia. Oczywiście peeling cypryjski wykonujemy wyłączenie w gabinecie kosmetycznym bądź lekarskim. Częstotliwość stosowania zależy od rodzaju skóry i jej reakcji na działanie ziół. Najczęściej zaleca się 3 zabiegi w ciągu 10 dni, zapobiegawczo – raz w miesiącu.

Green Peel
Jest jedną z metod głębokiego złuszczania naskórka, ponieważ złuszcza od 3 do 5 warstw. Metoda ta bazuje na naturalnej, specjalnej mieszance ziołowej, nie zawierającej substancji chemicznych czy syntetycznych cząstek trących.

Działanie mieszanki ziołowej polega na:
– intensywnym przekrwieniu prowadzącym do poprawy metabolizmu skóry,
-oczyszczeniu skóry,
– płatowym złuszczaniu powierzchownych warstw naskórka, pobudzającym tworzenie się nowych komórek,
– stymulację regeneracji naskórka i górnych warstw skóry właściwej, tworzenie się własnego kolagenu
– redukcji tworzenia się zaskórników i innych zanieczyszczeń skóry.

Zabieg może być skojarzony z drenażem limfatycznym, laseroterapią, zluszczaniem kwasami czy też peelingienn enzymatycznym. Proces złuszczania naskórka różnych części ciała trwa od 5 do 10dni (np. twarz ok. 5 dni). W tym okresie pacjent otrzymuje specjalne preparaty zabezpieczające. Zabieg w zależności od schorzenia skóry, można powtarzać wielokrotnie, jednak nie częściej niż co cztery tygodnie.

Wskazaniami są:
– skóra tłusta
– skóra z rozszerzonymi porami
– trądzik pospolity
– blizny potrądzikowe, powypadkowe i inne
– rogowacenie okołomieszkowe
– skóra starcza
– uszkodzenia posłoneczne skóry (elastoza)
– skóra ze skłonnością do powstawania prosówek i cyst łojotokowych
– opadnięte kontury twarzy
– starzenie się skóry rąk (plamy barwnikowe)
– zwiotczenie skóry
– rozstępy
– zwiotczała skóra powłok brzusznych, ramion, ud.

Przeciwwskazaniami są:
– wszystkie choroby skóry
– infekcje bakteryjno-ropne
– skóra alergiczna, bardzo wrażliwa, atroficzna
– nowotwory skóry
– znamiona barwnikowe
– ciąża.
Przy ewentualnych uczuleniach na składniki mieszanki ziołowej zabieg jest poprzedzany próbą biologiczną.

Polski Peeling Ziołowy JADWIGA
Preparatem tym można przeprowadzić zarówno powierzchowne, jak i głębokie złuszczanie naskórka, w zależności od techniki wykonywania i potrzeb skóry. Składniki tego peelingu są wyłącznie pochodzenia polskiego. Zabieg ten powoduje odmłodzenie i ujędrnienie skóry, która produkuje więcej kolagenu i elastyny. Następuje również spłycenie zmarszczek. Peeling nie powoduje bliznowacenia, ponieważ skutecznie złuszcza jedynie wierzchnie warstwy naskórka do głębokości warstwy podstawnej co prowadzi do jej samoregeneracji, osiąganej dzięki dobremu przekrwieniu skóry właściwej. Zastosowanie peelingu polskiego Jadwiga przy problemach z trądzikiem pospolitym powoduje normalizację procesów rogowacenia przy mieszkach włosowych oraz uniemożliwia tworzenie się zaskórników i cyst łojotokowych.
Pierwszy raz peeling wykonuje się powierzchownie, następny zabieg jest zaś głęboki, polecany po upływie 4 tygodni i następne powinien być przeprowadzany co 4 tygodnie.

Wskazaniami są do peelingu są:

 • przebarwienia skóry
 • blizny zmarszczki
 • rozszerzone pory
 • rozstępy
 • trądzik pospolity
 • cellulit.

Do przeciwwskazań należą:

 • teleangiektazje
 • trądzik różowaty
 • stany alergiczne skóry.

Przed zabiegiem i po zabiegu przez 3 tygodnie nie wolno stosować kosmetyków zawierających kwasy owocowe.

Jessner – Peeling
Jest to roztwór alkoholowy zawierający kwas salicylowy (14%), rezorcynol (14%) i kwas mlekowy (14%). Chcąc uzyskać lepszy efekt należy wybrać się na zabieg w porze jesiennej.
Wiosną natomiast zaleca się zachowanie ostrożności, ponieważ przez 2-3 miesiące po zabiegu złuszczania należy unikać promieniowania UV, wszystko ze względu na możliwość powstania przebarwień. Peeling należy przeprowadzać na skórze zdrowej. Zaleca się ostrożność przy podejmowaniu decyzji o złuszczaniu, kiedy potencjalny pacjent ma skórę cienką, wrażliwą bądź pokrytą siateczką płytko położonych naczynek krwionośnych.

Do przeciwwskazań do zabiegu należą:

 • uczulenia na kwas salicylowy nowotwory skóry
 • trądzik różowaty
 • łuszczyca i rybia łuska
 • inne choroby wykazujące morfologiczne podobieństwo do łuszczycy, cukrzycy i niektórych innych chorób ogólnoustrojowych.

Chemabrazja polega na stosowaniu keratolitycznych związków chemicznych, działających na różnych głębokościach naskórka i skóry właściwej. Tego typu zabieg musi być przeprowadzony w klinice, w sterylnych warunkach. Pacjent powinien również pozostać pod obserwacją i stałą opieką, w klinice przez najbliższe dni po zabiegu. Złu szczanie przeprowadza się za pomocą kwasu salicylowego o odpowiednim stężeniu. Umożliwia to dokładne usunięcie warstwy rogowej naskórka. W momencie aplikacji zwiększony nacisk powoduje również usunięcie warstwy jasnej naskórka. Odpowiednie stężenie jest niezbędne podczas rozpuszczania martwych komórek i tworzenia z nich barierę na granicy żywych warstw naskórka. Bariera ma za zadanie ochraniać przed przenikaniem cząsteczek kwasu do krwioobiegu, po zabiegu jest odczuwana jako silne ściągnięcie skóry. Niestety ten typ złuszczania jest dość bolesny, można go zmniejszyć przez zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Peeling chemiczny można również wykonywać przy pomocy innych substancji, takich jak:

kwas witaminy A, stymulujący mnożenie się komórek. Usuwa wierzchni zrogowaciały naskórek jednocześnie odsłaniając nową i nie uszkodzoną skórę. Potrafi cofnąć niekorzystne zmiany spowodowane promieniowaniem słonecznym. Niestety w niektórych przypadkach może wywołać podrażnienia skóry wrażliwej.

Fenol niestety jest środkiem dość toksycznym i może powodować niekorzystne działania uboczne. Z tych też powodów stosowanie fenolu musi odbywać się pod kontrolą specjalisty. Zabieg polega na odtłuszczeniu skóry eterem a następnie rozsmarowywany jest roztwór kwasu fenolowego. Na przygotowana skórę nakłada się sterylne plastry, na czas 24 godzin. Po upływie określonego czasu ściąga się plastry wraz z naskórkiem. Pochodne fenolu stosowane przez dłuższy czas mogą uszkadzać nerki, wątrobę bądź serce, a źle wykonany zabieg może spowodować trwałe uszkodzenia skóry.

TCA, czyli kwas trójchlorooctowy jest stosowany w gabinetach dermatologicznych. Powoduje zbielenie naskórka, a po 2 – 3 dniach skóra zaczyna się  złuszczać.

Osoba poddająca się zabiegowi powinna wiedzieć, że po zabiegu:

 1. Może wystąpić znaczna opuchlizna, która zazwyczaj pojawia się w drugim dniu po zabiegu. W tym momencie należy zażyć leki przeciwobrzękowe,  dodatkowo spać na kilku poduszkach i ręczniku, aby zredukować opuchliznę i uszkodzenia skóry. Powstałych strupków nie wolno rozdrapywać. Należy również codziennie zmieniać pościel, która może mieć bezpośredni kontakt z leczonymi miejscami.
 2. Przed zakończeniem procesu złuszczania nie wolno wykonywać żadnych wyczerpujących ćwiczeń.
 3. Nie powinno się drapać ani ściągać łuszczącego się naskórka, ponieważ przedłuża to tylko okres odnowy.
 4. Podczas mycia głowy nie można dopuścić do tego, by szampon zgromadził się lub pozostał na leczonej powierzchni skóry.
 5. W czasie pierwszego tygodnia należy chronić leczone miejsca przed kontaktem z kosmetykami, takimi jak perfumy, woda toaletowa i dezodoranty.
 6. Mężczyźni nie mogą stosować żadnych preparatów przed i po goleniu.
 7. Mężczyźni powinni golić się bardzo delikatnie i stosować tylko maszynkę elektryczną.
 8. Zarówno podczas okresu złuszczania. jak i w ciągu następnego miesiąca należy całkowicie unikać ekspozycji na światło słoneczne.
 9. Po peelingu twarzy nie należy zbyt długo nosić uciskających nakryć głowy, czepków kąpielowych, okularów czy daszków, dopóki skóra całkowicie się nie zagoi.

W przypadku odczuwania bólu należy natychmiast powiadomić lekarza, aby upewnić się. że nie doszło do zakażenia lub/i opryszczki.

Eksfloracja
Nie jest on środkiem złuszczającym w dosłownym tego słowa znaczeniu, natomiast działa normalizująco na proces złuszczania skóry, przywracając normalną grubość warstwie naskórka.

Odbywa się to poprzez zmiękczanie spoiwa międzykomórkowego oraz rozrywania spójności zrogowaciałych komórek. Z punktu widzenia kosmetyki kwas glikolowy działa jako:
-środek nawilżający,
-aktywator procesów metabolicznych
-nośnik – rozluźnienie i złuszczenie wierzchnich warstw naskórka ułatwia wnikniecie w głąb skóry innych substancji.

Wskazania:

 • łojotok
 • rozszerzone pory
 • trądzik  zaskórnikowy i grudkowy
 • skóra starcza
 • zmarszczki
 • przebarwienia posłoneczne
 • potrądzikowe
 • hormonalne plamy starcze

Metodę eksfoliacji kwasami owocowymi, przy prawidłowo przeprowadzonej kuracji, można uznać za metodę bezpieczną. Niestety są również osoby  z nadwrażliwością na AHA, które nie powinny przeprowadzać tego typu zabiegu…

Przeciwwskazania:

 • opryszczka
 • łuszczyca
 • grzybica
 • inne rzadkie schorzenia dermatologiczne.

3 Komentarzy

Dodaj komentarz