Co szkodzi zębom? Na jakie napoje należy uważać?

Butelka z napojem gazowanym to bardzo częsty towarzysz naszych wypraw czy spotkań weekendowych. Oczywiście znajdą się tacy, którzy popularne napoje pijają do obiadu, do kolacji, w domu, w szkole, w pracy, w autobusie czy samochodzie. Kto z nas wogóle nie pije słodkich napojów gazowanych? Z pewnością takich osób jest bardzo mało. Co więc możemy pić ze szklanki a do jakich napojów używać słomki?

Napoje najczęściej są słodkie i dostarczają organizmowi jedynie puste kalorie. Wpływa to niekorzystnie na naszą wagę. Dodatkowo Organizacja Academy of General Dentistry (AGD) ostrzega, że nadmierne i nieumiejętne spożywanie napojów gazowanych szkodzi naszemu uzębieniu. Jak wiadomo Amerykanie spożywają największe ilości różnego rodzaju napojów gazowanych. Statystyki mówią, iż jest to rocznie aż 576 puszek. Po przeliczeniu, na głowę każdego mieszkańca przypada 1,5 puszki dziennie. Jak łatwo można się domyśleć, odbije się to niekorzystnie na stanie uzębienia każdego z nich.

piękny uśmiech pasty wybielajace zdrowy usmiech

Dlaczego napoje szkodzą?
Cała szkodliwość kryje się za kwasami, które zawiera większość napojów. Tutaj najczęściej wyróżniamy kwas cytrynowy i fosforowy. Erozję szkliwa powodują również cukry, których duże ilości znajdziemy w sokach słodkich i gazowanych. Napoje gazowane na przykład typu ice-tea, zawierają szkodliwe dla zębów dodatki smakowe i barwiące. Najbardziej wrażliwe jest jednak uzębienie młodych ludzi.

Jak zminimalizować niekorzystne działanie napojów na uzębienie?
Odpowiedź na to pytanie jest zadziwiająco prosta- wystarczy umiejętnie je spożywać.
Academy of General Dentistry opublikowało raport z którego jednoznacznie wynika, że niezbyt częste spożywanie napojów jak i picie ich za pomocą słomki znacznie zmniejszy ryzyko trwałego uszkodzenia szkliwa.
Najlepszym rozwiązaniem jest picie napojów przy pomocy słomki skierowanej w tylną cześć jamy ustnej. Oczywiście nawet pijąc w ten sposób wszelkiego rodzaju szkodliwe napoje, nie ograniczymy zupełnie kontaktu płynu z uzębieniem. Dodatkowym i na pewno dobrym rozwiązaniem jest płukanie jamy ustnej po każdorazowym spożyciu kolorowego napoju. Zalecane jest także maksymalne ograniczenie napojów gazowanych za rzecz produktów niegazowanych. Napojami gazowanymi nie wolno płukać zębów a jedynie je połykać i to w jak najszybszy sposób. Nie spożywamy ich przed snem i nie myjemy zębów zaraz po ich wypiciu, gdyż takie działanie powoduje dodatkowe uszkodzenie już rozmiękczonego przez napój szkliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *