• POLECANE PRODUKTY:
  • Acnezine
  • Revitol Hair Removal
  • Hoodia Gordoni Plus
  • Rio Laser Hair

Przebieg cyklu miesiączkowego. Kiedy występuje owulacja? Okres płodny, fazy dojrzewania pęcherzyka

27 kwi
Autor: Daria
DermaLab.pl - Najlepsze Kosmetyki do Pielęgnacji Ciała

Najbardziej widocznym objawem w całym cyklu miesiączkowym jest pojawienie się krwawienia (menstruacji). Jednakże wydarzeniem najważniejszym w cyklu jest bezsprzecznie jajeczkowanie (owulacja).

Każdy z dwóch jajników młodej kobiety zawiera tysiące jajeczek. Każde z nich otoczone jest początkowo prostą błoną: są to pęcherzyki. w tym stadium nazywane pęcherzykami pierwotnymi. Malutkie, o średnicy mniejszej od 1/5 milimetra, a więc wielkości czubka igły, są z trudem tylko dostrzegalne nie uzbrojonym okiem. Jajeczko kobiece jest jednak największą komórką ciała ludzkiego.

Zanim jajeczko wydobędzie się z pęcherzyka, musi rozpocząć się proces wzrastania wielu pęcherzyków. Gromadzi się w nich ciecz; samo jajeczko umieszczone jest w ściance pęcherzyka w tzw. wzgórku jajonośnym. Pęcherzyki powiększają się, dopóki jeden z nich nie dojrzeje i osiągając średnicę około 20 milimetrów, jest gotowy do pęknięcia. W porównaniu z maleńkim pęcherzykiem pierwotnym oznacza to ogromny wzrost. Dopiero teraz może nastąpić pęknięcie pęcherzyka — owulacja.

Faza  dojrzewania  pęcherzyka
Pęknięcie pęcherzyka poprzedza okres jego wzrostu. Ze względów praktycznych kolejne dni tej fazy liczymy zaczynając od pierwszego dnia krwawienia — menstruacji.

Okres dojrzewania pęcherzyka
1.  trwa różnie długo u różnych kobiet;
2.  trwa różnie długo w poszczególnych cyklach u jednej i tej samej kobiety.

Krótkie fazy dojrzewania pęcherzyków powodują krótkie cykle, w których termin nastąpienia owulacji przypada bardzo wcześnie. Długie okresy dojrzewania pęcherzyka prowadzą do cykli długich, w których termin owulacji opóźnia się. Najwyższy czas skończyć z bajeczką o rzekomo „jedynie normalnym” cyklu 28-dniowym, w którym owulacja ma „zawsze przypadać 14. dnia”.

Początek  okresu  ewentualnie  płodnego
Trzeba powiedzieć z góry, że nie jesteśmy w stanie przy pomocy środków, którymi dysponujemy, ustalić dnia owulacji. Jednakże na podstawie samoobserwacji kobieta może rozpoznać u siebie początek okresu płodnego. Mianowicie, z chwilą pojawienia się wzrastających pęcherzyków, z których jeden dojrzeje do pęknięcia, następuje wzmożone wydzielanie się hormonów żeńskich, i to tzw. estrogenów. Jeżeli ich zawartość we krwi kobiety wzrasta, to w szyjce macicy następuje wzmożone wydzielanie śluzu. Ta część szyjki, która częściowo sięga pochwy, nazywa się ujściem macicy (partio). Z chwilą kiedy następuje wzmożone wydzielanie śluzu szyjkowego, dana kobieta wchodzi w fazę, w której możliwa jest owulacja. Poza tą fazą, którą można rozpoznać, owulacja nie jest możliwa, ponieważ brak jest dojrzałego pęcherzyka.

Wytwarzanie się śluzu szyjkowego oznacza też, że odtąd plemniki, komórki rozrodcze męskie, mogą zachować w organizmie kobiety przez kilka dni  zdolność zapłodnienia, czekając niejako na mającą nastąpić owulację.

Kiedy następuje owulacja?
Wciąż spotykamy się z mniemaniem, że współżycie małżeńskie czy też gwałtowne pobudzenie seksualne może w każdym czasie wywołać pęknięcie pęcherzyka — owulację; byłaby to wtedy tzw. owulacja prowokowana. Jednakże u człowieka ten rodzaj owulacji  nie występuje. Spotyka się ją tylko u niektórych zwierząt, np. u królików. W całej literaturze naukowej nie udowodniono ani jednego przypadku wystąpienia owulacji sprowokowanej u człowieka. W dniach, które rozpoznano jako absolutnie bezpłodne, nie pojawiła się ciąża, U człowieka  istnieje tylko jedna jedyna forma owulacji, która kierując się własnymi prawami, następuje sama z siebie po fazie dojrzewania pęcherzyków, trwającej osobniczo różną ilość dni. Właściwym określeniem tej owulacji jest: owulacja spontaniczna.

Kiedy estrogeny osiągną we krwi określony, szczytowy poziom, a ten z kolei znowu szybko opada, jest to wskazówką (ale nie dowodem!), że dojrzały pęcherzyk jest bliski pęknięcia. Zwykle dzięki impulsowi z kory mózgowej następuje wtedy pęknięcie pęcherzyka, z którego wydostaje się jajeczko. Może się jednak zdarzyć, że mimo wszystkich zewnętrznych znaków i objawów wskazujących na fazę ewolucyjną pęknięcie pęcherzyka nie następuje.

Jeżeli dwa albo więcej pęcherzyków osiąga prawie równocześnie dojrzałość,, przez co wydostają się dwa (lub więcej) jajeczka — powstanie bliźniąt dwu jajowych itd. — dzieje się to w ramach jednej i tej samej owulacji, a więc też w ramach tej samej, dającej się zaobserwować fazy śluzu szyjkowego.

Ciałko  żółte
Jak wykazują badania, już dojrzały pęcherzyk produkuje w małej ilości hormon ciałka żółtego, tzw. progesteron. Samo ciałko żółte wytwarza się potem ze ścianki pęcherzyka, przeważnie pęcherzyka pękniętego, czasem też jednak ze ścianki pęcherzyka nie pękniętego. W tym ostatnim wypadku zachodzi specyficzna sytuacja: nie było owulacji, ale doszło do wykształcenia się ciałka żółtego. Nazwa „ciałko żółte” pochodzi stąd, że przez nagromadzenie się barwnika ciałko to zabarwia się na żółto.

Ciałko żółte produkuje nie tylko progesteron, ale również pewną ilość estrogenów. Obydwa hormony przeciwstawiają się razem dodatkowej owulacji w fazie ciałka żółtego. W tej fazie cyklu nie zaobserwowano jeszcze nigdy ciąży, która powstałaby w wyniku drugiej albo kolejnej owulacji. Skoro tylko nastąpi faza ciałka żółtego, zaczyna się okres absolutnie niepłodny.

Hormony produkowane przez ciałko żółte mają przede wszystkim za zadanie przygotować śluzówkę macicy do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Jeżeli do zapłodnienia nie doszło, ciałko żółte zaprzestaje swojej czynności po około dwóch tygodniach. Następuje kolejne miesięczne krwawienie.

Przebieg cyklu
Odstęp czasowy pomiędzy pierwszym dniem krwawienia (menstruacji) a możliwym dniem owulacji wykazuje znaczne różnice. Natomiast odstęp pomiędzy owulacją a kolejną menstruacją nie ulega tak wielkim wahaniom; stąd można mówić o względnej stałości fazy ciałka żółtego. Trwa ona około 12 do 16 dni.

Jeżeli ta odległość w czasie wynosi mniej niż 11 dni, mamy najprawdopodobniej do czynienia z cyklem niepłodnym. Nieprawidłowy przebieg tego rodzaju cyklu może mieć swą przyczynę już w fazie dojrzewania pęcherzyków. Mogło nie nastąpić pęknięcie pęcherzyka, ale w ściance pęcherzyka mogło się wytworzyć ciałko żółte, niezdolne jednak długo funkcjonować. I to może wyjaśnić wcześniejsze rozpoczęcie kolejnej menstruacji. Z fazami ciałka żółtego skróconymi z tego właśnie powodu mamy najczęściej  do czynienia w okresie dojrzewania, a także w okresie poporodowym i w latach przekwitania kobiety.

Za skróconą fazą ciałka żółtego może też kryć się coś innego. Mimo, że  nastąpiła normalna owulacja, ciałko żółte kończy przedwcześnie swą czynność i dochodzi do kolejnej menstruacji. Gdyby jajeczko zostało zapłodnione — co ma miejsce w jajowodzie w pobliżu jajnika- po kilkudniowej wędrówce poprzez jajowód osiągnie ono macicę, ale już w czasie, gdy rozpoczęło się krwawienie. Ciałko żółte nic funkcjonowało w tym wypadku dostatecznie długo, by uniemożliwić zagnieżdżenie się w macicy zapłodnionego jajeczka. Taki stan można poddać leczeniu, by umożliwić danej kobiecie osiągnięcie pożądanej ciąży. Przy skróconej fazie ciałka żółtego i pragnieniu macierzyństwa zaleca się więc zawsze podjęcie próby leczenia. Z doświadczenia można powiedzieć, że fazy wyższej temperatury trwające stale krócej niż 10 dni związane są zwykle z niepłodnością. Zdarza się jednak, że kobieta, u której wyższa temperatura  utrzymywała się stale przez okres krótszy niż 10 dni, po pewnym nie czasie, nieraz  nawet po latach, zachodzi w ciążę bez uprzedniego leczenia.

Kategoria: Zdrowie

Jeden komentarz

  • Napisał: april
    Luty 13th, 2012 15:32

    Ja używam cyclotestu i dzięki temu zawsze wiem w jakiej fazie cyklu jestem. I mi to odpowiada, nie muszę stosować hormonów, by uniknąć zajścia w ciążę ;)

Dodaj komentarz