Paradontoza – co to jest i jak ją leczyć?

Parodontoza to choroba przyzębia. Główną i najpowszechniejszą jej przyczyną jest niewłaściwa
higiena jamy ustnej.

Parodontoza powstaje w wyniku długotrwałego procesu zapalnego, wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze gromadzące się w miejscu kontaktu dziąseł z zębami.

Przyczyny problemu
Tworzący się na zębach osad, fachowo określany jako płytka nazębna, to flora bakteryjna i resztki pokarmowe. Nieusuwany osad przekształca się w kamień nazębny, który tworzy się w wyniku mineralizacji (uwapnienia) osadu, i drażni dziąsła. Stopniowo twardnieje i „schodzi” coraz niżej, w kierunku korzenia, wbijając się między dziąsło a szyjkę zębową. Drażniąc dziąsło, powoduje jego „oddalenie” od zęba i tworzy kieszonkę. Powstający wtedy obrzęk i ból, to objawy zapalenia dziąsła. Najczęściej obejmuje ono brodawkę międzyzębową i brzeg dziąsła.
Z czasem, pod wpływem narastającego stanu zapalnego wywołanego przez ucisk kamienia nazębnego, dziąsło się cofa. Jeżeli na tym etapie nie zahamujemy procesu, tkanki mocujące zęby- ozębna i więzadła przyzębne – ulegną uszkodzeniu, a następnie zniszczeniu. Na tym etapie odsłonięte zostają szyjki zębowe. Towarzyszy temu ból, gdyż zęby stają się wrażliwe na zmiany temperatury i pH (słodkie, kwaśne). Poza tym, zęby są teraz luźno osadzone w szczęce i mogą wypadać.
Czynnikami sprzyjającymi powstaniu zapalenia dziąsła może być również niewłaściwa dieta, obfita w wysoko przetworzone, miękkie i przylegające do zębów produkty, zwłaszcza zawierające duże ilości cukrów prostych. Przyczyną problemów często jest także długotrwałe leczenie aparatami ortodontycznymi. Sprzyja to powstawaniu stanu zapalnego dziąseł w wyniku ułatwionego gromadzenia płytki nazębnej. Urazy dziąseł powstałe podczas niewłaściwego mycia zębów lub z powodu źle dobranej szczoteczki również mogą prowadzić do wystąpienia parodontozy. Podobny skutek może też wywołać źle wykonane wypełnienie stomatologiczne lub korony i mosty protetyczne.

Profilaktyka
Chorobie, na szczęście, można zapobiec, usuwając płytkę nazębną przez odpowiednie szczotkowanie zębów. Szczególnie ważny jest dobór odpowiedniej twardości szczoteczki, pasty przeciwdziałającej powstawaniu osadu i odpowiedniego płynu do płukania ust zawierającego bakteriobójczą chlorheksydynę. Dieta bogata w witaminę C, białko, minerały, o małej zawartości węglowodanów również pomaga zapobiegać powstawaniu parodontozy. Należy też pamiętać o regularnym usuwaniu złogów kamienia u dentysty.
Już powstałe stany zapalne przyzębia trzeba leczyć u stomatologa lub chirurga. Leczenie ma na celu naprawę lub odtworzenie tkanek objętych procesem zapalnym. Zastosowane przez specjalistę lecznicze procesy naprawcze powodują powstanie nowych tkanek analogicznych do tkanki naturalnej pod względem budowy, jak funkcji.

Gdzie szukać pomocy?
W przypadku wystąpienia stanów zapalnych dziąseł, należy używać szczoteczki miękkiej, aby jak najmniej drażnić dziąsła. Stan zapalny w początkowym etapie choroby można zlikwidować płukankami ziołowymi zawierają kłącze pięciornika, liść szałwii, liść mięty pieprzowej, koszyczek rumianku, kwiaty czarnego bzu, korę dębu. Mają one działanie przeciwzapalne i ściągające. Gotowe płukanki ziołowe dostępne to np. Azulan, Septosan, Dentosept. Można również stosować chemiczne preparaty (płukanki, pasty do zawierające chlorheksydynę, np. Corsodyl, Lacalut Aktiv.
Należy też masować dziąsła najlepiej przy każdym myciu zębów, czystym palcem lub gumowym stymulatorem osadzonym na szczoteczce do zębów, oraz „naciągać” dziąsło na ząb. Pomocny może też być aparat irygacyjny- water-pick, w którym przez odpowiednio zbudowaną szczotkę pod niewielkim ciśnieniem woda. Ułatwia ona czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych, co zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej.

1 thought on “Paradontoza – co to jest i jak ją leczyć?”

  1. u mnie zaczęło się oczywiście od krwawienia dziąseł, ale paradontozę mam w prezencie ( dostałam w genach ). Cóż na pewne rzeczy nie mamy wpływu :) Teraz jest nieźle , leczę się u periodontologa w RS Dental

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *