Pojęcie „mezoterapia” nie jest nam obce. Określenie to najczęściej kojarzy się nam z zabiegami kosmetycznymi. Warto zauważyć, że nazwa ta dotyczy także dziedzin medycyny. Mezoterapia to nic innego jak leczenie przy pomocy zastrzyków. Polega na bezpośrednim zaaplikowaniu leku w okolicę miejsca zmienionego chorobowo, dzięki temu podany specyfik powinien zadziałać znacznie szybciej.
Pierwotne zastosowanie mezoterapii opierało się na leczeniu migreny, żylaków, chorób neurologicznych i dróg oddechowych. Terapię zapoczątkował francuski lekarz Michael Pistor. Twierdził, że dzięki takiemu podaniu, preparat lekowy omija układ pokarmowy, wątrobę, układy krążenia, działając szybciej i efektowniej.
W latach siedemdziesiątych, mezoterapię zaczęto stosować w zakresie medycyny estetycznej, jako niechirurgiczny sposób na poprawę wyglądu skóry, jej regeneracji, odmłodzenia, w leczeniu rozstępów, cellulitu a także łysienia.
Zabieg jest szczególnie polecany dla osób mających problem z wypadaniem włosów. Pomocny również podczas profilaktyki.
Włosy pełnią zarówno funkcję estetyczną jak i ochronną. Tworzą naturalną barierę przed szkodliwymi skutkami działania promieni ultrafioletowych. Oznacza to, że łysiejący mężczyźni są bardziej narażeni na ryzyko powstania zmian przedrakowych w obrębie skóry głowy.
Utrata włosów to problem, który dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiety. Płeć piękna zwykle szybciej reaguje na powstający problem i zgłasza się z nim do lekarza. Być może taka różnica wynika z faktu, że kobiety przywiązują większą uwagę do swojego wyglądu niż mężczyźni.
Wskazaniem do zastosowania mezoterapii jest wypadanie włosów m.in. na skutek słabego krążenia, ubogiej diety, stresu, laktacji, ciąży i zmian hormonalnych. Bardzo dobre rezultaty obserwuje się w leczeniu łysienia androgenowego (typu męskiego) oraz łysienia plackowatego i rozlanego.
U kogo nie wolno wykonywać mezoterapii?
- kobiet ciężarnych,
- matek karmiących,
- kobiet podczas menstruacji,
- chorych przyjmujących leki przeciwzakrzepowe,
- chorych na raka,
- chorych na cukrzycę – niewyrównaną,
- osób cierpiących na stany zapalne na skórze,
- alergików,
- osób źle tolerujących iniekcje skórne.
Na czym polega zabieg mezoterapii głowy?
Jest to powierzchniowe ostrzyknięcie skóry głowy przy użyciu substancji pobudzających wzrost i jednocześnie zapobiegających ich wypadaniu. Do takich substancji zaliczamy: minoksydyl, dekspantenol, krzemionke organiczną, oligoelementy, kwas hialuronowy, witaminy lub leki przeciwzapalne.
Składniki dobiera się indywidualnie według potrzeb każdego klienta. Zabieg nie jest bolesny, jednak na życzenie klienta można zastosować miejscowe znieczulenie w formie kremu czy spray.