Ochrona włosów przed promieniowaniem UV

Produkty do włosów, oznaczone jako kosmetyki letnie mają za zadanie oczyszczać, odżywiać i ochraniać włosy. Podczas letniego wypoczynku, przepełnionego wodą (najczęściej słoną bądź chlorowaną) i mocnym słońcem, kosmetyki działające ochronnie są wręcz niezastąpione. To dzięki nim urlop nie będzie się nam kojarzyć ze zniszczonymi włosami.

Mało kto nie ceni sobie promyków słońca na swojej twarzy. Słońce działa korzystanie na nasze samopoczucie, jednak szkodzi skórze i włosom. Każdy padający na włosy promień słońca osłabia łodygi i niszczy cebulki. Pod wpływem promieni łuska, która stanowi naturalną warstwę ochronną łodygi, rozszczelnia się i otwiera drogę do wnętrza włosa. W korze dochodzi do zniszczenia naturalnego budulca włosa – keratyny. Na skutek uszkodzeń białka włosy stają się pozbawione blasku, przesuszone i wrażliwe. Stają się mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, szybciej się łamią i kruszą.

Kropla wody działa niczym soczewka, skupiając na sobie promienie UV. Te w połączeniu z chlorem i solą morską sprawiają, że włosy stają się są szorstkie, twarde i trudno się rozczesują. W takim przypadku należy zadbać o nie szczególnie. Włosy wymagają oczyszczenia, regeneracji i odświeżenia. Ważna jest również pielęgnacja ich koloru. Promienie UV są bezlitosne zarówno dla włosów naturalnych jak i farbowanych.

Zadaniem letnich serii kosmetyków do włosów jest zapobieganie niekorzystnym skutkom, tak by modny kapelusz, który jednocześnie chroni włosy nie był koniecznością, a przyjemnością.

Produkty kosmetyczne powinny zawierać filtry UV, witaminy A, B, E, F, H, prowitaminę B5 i ceramidy. Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o swoje włosy, musisz pielęgnować je w odpowiedni sposób zarówno przed, w trakcie jak i po plażowaniu.

Pielęgnacja włosów na plaży

Włosy należy zabezpieczyć specjalnym sprayem ochronnym. Do tego celu doskonale sprawdza się także płynny jedwab. Mokrych włosów nie powinno się związywać i suszyć bezpośrednio na słońcu.

Pielęgnacja włosów w domu

Po powrocie z plaży nie należy zapominać o umyciu włosów. Tę czynność wykonujemy zużywając małe ilości szamponu. Dobrze jest czynność powtórzyć a dopiero potem nałożyć maskę do włosów.

Stylizacja

Dla osób które nie potrafią rozstać się ze stylizacją włosów stworzono produkty wodoodporne, zawierające filtry UV. Do ich głównych zalet należy to, że nie sklejają włosów po ich zmoczeniu. Fryzura zachowuje świeży wygląd na dłużej. Letnia stylizacja powinna opierać się na bazie sprayów, lotionów i olejków. Produkty te utrwalają i jednocześnie nie obciążają włosów.

Ciekawostka

Naturalną barierą ochronną włosów przed słońcem jest melanina, barwnik znajdujący się w warstwie korowej każdego włosa. Tutaj króluje prosta zasada – im więcej melaniny tym włos jest ciemniejszy i bardziej odporny na UV. Włosy siwe, rozjaśniane i blond należą do najmniej odpornych na szkodliwe działanie promieni UV.

3 thoughts on “Ochrona włosów przed promieniowaniem UV”

  1. Śmiało mogę polecić zwykły Rossmannowski produkt Ozon Sun. Tani, bo około 10zł.
    Jednocześnie nie obciąża włosów, pachnie czymś ‚ala’ rumianek. Włosy blond nie stają się żółte. Polcam!

  2. I ja też słyszałam pozytywne opinie na temat tego produktu, jak i całej serii sun ozon , a na dodatek mają całkiem sympatyczną cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *