• POLECANE PRODUKTY:
  • Acnezine
  • Revitol Hair Removal
  • Hoodia Gordoni Plus
  • Rio Laser Hair

Wirusowe zapalenie wątroby WZW typu B a antygen HBs cz.1

17 sty
Autor: Daria
DermaLab.pl - Najlepsze Kosmetyki do Pielęgnacji Ciała

Co to jest wirusowe zapalenie wątroby? Czy można się przed nim skutecznie zabezpieczyć? Czy każdy może się zaszczepić przeciwko wirusowi wywołującemu tę chorobę, czy może są jakieś przeciwwskazania? Co z antygenem HBs?

  • Zacznijmy od wyjaśnienia związku między żółtaczką a wirusowym zapaleniem wątroby…

Błędem jest utożsamianie wirusowego zapalenia wątroby z żółtaczką. Zapalenie wątroby wywołane wirusem typu B, nazywanym dawniej wirusem żółtaczki wszczepiennej, najczęściej nie objawia się zażółceniem skóry i oczu. Objawy tej choroby bardziej przypominają infekcje grypowe z silnymi bólami stawów, mięśni i gorączką niż typowe dolegliwości wątroby. Jest to bardzo podstępny wirus, bowiem potrafi przez dłuższy czas nękać organizm bez wyraźnych typowych objawów, które natychmiast skierowałyby uwagę pacjenta i lekarza na właściwy trop.

  • Jak więc go można rozpoznać?

Tylko badając krew.

  • Dlaczego wykonujemy badania na antygen HBs?

Dla rozpoznania, że żółtaczka jest pochodzenia wirusowego, wykonuje się badania na obecność antygenu HBs, który znajduje się we krwi chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Jeśli wykonuje się szczepienie nie sprawdzając wcześniej stanu odporności szczepionego (a tak dzieje się w większości przypadków), istnieje ryzyko, choć niewielkie, zaszczepienia kogoś, kto jest już zakażony. Prawidłowo przed zaszczepieniem powinien zostać oznaczony antygen HBs, które to badanie jest dostępne właściwie wszędzie. Jeśli uzyskany wynik będzie ujemny, oznacza to, że nie jesteśmy zakażeni wirusem zapalenia wątroby typu B i możemy spokojnie poddać się serii szczepień. Jeśli zaś wynik badania okaże się dodatni, szczepić się nie należy.

  • Co zrobić, gdy  dowiemy się, że jesteśmy nosicielami wirusowego zapalenia wątroby już w trakcie cyklu szczepień? Przerwać je czy kontynuować?

W takiej sytuacji szczepienie należy przerwać, ale bez wpadania w panikę. Nie będzie żadnych negatywnych skutków, stan zdrowia nie ulegnie pogorszeniu. Jeśli nawet nosiciel wirusa B przejdzie przez cały cykl szczepień, będzie to miało dla niego tylko ten ujemny skutek, że zyska fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Fałszywe – bowiem szczepienie jest w jego przypadku nieskuteczne.

  • Aby być pewnym, że jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni, wystarczy oznaczyć antygen HBs?

Najlepiej byłoby przed szczepieniem oznaczyć nie tylko antygen HBs, lecz także przeciwciała anty HBc. Wówczas będziemy pewni, że nie jesteśmy zakażeni wirusem B dziś i nie byliśmy zakażeni w przeszłości. W sześć tygodni po wykonaniu szczepienia ponownie oznaczamy antygen HBs i jeśli mamy powyżej dziesięciu jednostek przeciwciał anty HBs, oznacza to, że co najmniej przez pięć lat nie musimy obawiać się wirusowego zapalenia wątroby. Po pięciu latach przyjmujemy dawkę przypominającą szczepionki (dawkę jednorazową).

Zapraszam do drugiej części artykułu.

Dodaj komentarz